İnsanlar Madagaskar’a 10.500 Yıl Önce Ulaşmış

İnsanlar, Afrika kıtasına 420 kilometre uzakta, nispeten izole olan Madagaskar adasına 10.500 yıl önce ulaşmış.

Fil kuşunun tarsometatarsus adı verilen alt bacak kemiğinde kesme izleri görülebilir. Bu kesik izleri muhtemelen ayak parmağı ayaktan ayrılırken yapılmıştı. C: ZSL

İnsanların, bugüne kadar yaşamış en büyük kuşları öldürdüğü sanılıyor. Bununla birlikte, bu teorinin doğru olup olmadığına bakılmaksızın, yeni kanıtlar insanların ve büyük kuşların binlerce yıl aynı anda var olduğunu gösteriyor.

(Dünyadaki Dev Canlıların Yok Oluşundan İnsanlar mı Sorumlu?)

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, Madagaskar’ın bataklık bir yerinde bulunan soyu tükenmiş fil kuşlarına (Aepyornis ve Mullerornis) ait kemikler, büyük olasılıkla kasaplık ve avlanma sonucu ortaya çıkmış kesme izleri, kırılma izleri ve doğrama izleri taşıyor.

Fil kuşları, muhtemelen yaklaşık üç metre uzunluğundaydı ve yarım tondan daha ağırdı.

Bu fil kuş kemiğindeki bir doğrama izi büyük, keskin bir aletle yapılmış olabilir. C: ZSL

Bilim insanları, insanların bu türleri yok ettiğinden şüphelenmelerine rağmen, tarih öncesi atalarımızın gerçekte bu devasa kuşlarla ne kadar süre birlikte var olduğunu bilmiyordu.

Fil kuşu kemiklerindeki kesim izleri, insanların daha önce düşünülenden 6.000 yıl önce Madagaskar’a geldiklerini ortaya çıkardı.

(Avustralya’daki Büyük Hayvanların Yok Olmasının Nedeni İklim Değil İnsanlar)

Bugüne kadar adada bulunan lemur kemikleri ve arkeolojik kanıtlar, insanların Madagaskar’a günümüzden yaklaşık 2.400 ya da 4.000 yıl öncesine geldiğini düşündürüyordu. Fakat yapılan yeni araştırmada fil kuşu kemiklerine yapılan radyokarbon tarihlendirilmesi, insanların yaklaşık 10.500 yıl önce Madagaskar’a geldiğini gösterdi.

Bir fil kuşu canlandırmasının, insan boyutuna oranı.

Fil kuşları, su aygırları, dev kaplumbağalar ve dev lemurlar da dahil olmak üzere Madagaskar megafaunasının çoğu, 1000 yıldan daha kısa bir süre önce ortadan kayboldu.

Ancak araştırmanın baş yazarı James Hansford’a göre, artık bilim insanları, insanların çoğunun fil kuşları ve diğer nesli tükenmekte olan türlerle birlikte 9.000 yıldan fazla bir süre boyunca var olduğunu ve bu dönemin çoğunda biyoçeşitlilik üzerinde sınırlı bir olumsuz etkiye sahip olduklarını biliyor.

“Belki de adanın üzerinde meydana gelen devasa biyoçeşitlilik kaybını anlamak için radikal olarak farklı bir yok olma teorisi gerekli. ”

Adaya gelen ilk insanların kim olduğu henüz belli değil ve bu insanların varlığı sadece kemikler üzerindeki kesik ve çizikler ile bilinebiliyor.


Live Science. 13 Eylül 2018.

Makale: James Hansford, Patricia C. Wright, Armand Rasoamiaramanana, Ventura R. Pérez, Laurie R. Godfrey, David Errickson, Tim Thompson and Samuel T. Turvey. 2018. Early Holocene human presence in Madagascar evidenced by exploitation of avian megafauna. Science Advances.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login