İngiltere’de Bulunan 5.000 Yıllık Davul, Sergiye Çıkıyor

Kireçtaşından oyulmuş 5.000 yıllık davul, Stonehenge Neolitik bölgesi hakkında büyük bir sergide ilk kez sergilenmeye hazırlanıyor.

Burton Agnes kireçtaşı davulu, tebeşir topu ve kemik iğnesi MÖ 3005-2890. C: British Museum

British Museum geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, İngiltere’de ortaya çıkarılan oyulmuş bir taş davulun ülkede bulunan en önemli tarih öncesi sanat eserlerinden biri olduğunu söylüyor.

Kireçtaşından oyulmuş 5.000 yıllık davul, Stonehenge’in Neolitik bölgesi ve tarihsel bağlamı hakkında büyük bir sergide ilk kez sergilenmeye hazırlanıyor.

Müzenin yaptığı açıklamada, 2015 yılında İngiltere’nin kuzeyindeki Yorkshire’daki bir köyün yakınında ortaya çıkarılan davulla ilgili kapsamlı araştırmaların, bunun Britanya Adaları’nda şimdiye kadar bulunan en önemli eski objelerden biri olduğu belirtildi.

17 Şubat’ta açılacak olan “The World of Stonehenge” sergisinin küratörü Neil Wilkin, “Bu gerçekten dikkate değer bir keşif ve son 100 yılda Britanya’da bulunan en önemli tarih öncesi sanat eseri.” diyor.

(İlgili: Stonehenge Niçin İnşa Edildi?)

Müze; davulun, İngiltere ve İrlanda’da herhangi bir yerde bulunan bu dönemin en özenle dekore edilmiş nesnelerinden biri olduğunu ve stilinin Stonehenge ve ilgili alanlardaki nesnelerinkileri yansıttığını söylüyor.

İşlevsel bir müzik aletinden ziyade bir heykel ya da ritüelistik olarak yaratılmış gibi görünen davul, bilinen dört örnekten biri.

Söz konusu davul, el ele tutuşarak ya da birbirlerine dokunarak birbirine yakın gömülmüş üç çocuğun mezarının yanında bulundu. Davul, bir tebeşir topu ve cilalı bir kemik iğnesi eşliğinde, en büyük çocuğun başının hemen üstüne yerleştirilmişti.

Mezar, Burton Agnes köyü yakınlarında Stonehenge’den yaklaşık 380 kilometre uzaklıkta bulundu.

Benzer bir top ve iğneler Stonehenge’de ve yakınlarında da ortaya çıkartılmıştı.

British Museum’a göre bu, Britanya ve İrlanda’daki toplulukların “sanatsal tarzları ve muhtemelen inançları, dikkate değer mesafeler boyunca” paylaştığını gösteriyor.

Wilkin, “Davul üzerindeki oymaların analizi, Stonehenge’in inşa edildiği dönemin sembolizmini ve inançlarını deşifre etmeye yardımcı olacak.” diyor.

British Museum’un koleksiyonunda, en son buluntudan yaklaşık 24 kilometre uzakta, 1889’da tek bir çocuğun mezar yerinde bulunan benzer üç davuldan oluşan bir grup yer alıyor.

Müze, Folkton Davulları olarak bilinen bu üçünü, Britanya’da şimdiye kadar ortaya çıkarılan en ünlü ve esrarengiz antik objelerden bazıları olarak tanımlıyor.

Radyokarbon tarihlemesi, bunların Stonehenge’in inşasının ilk aşamasıyla aynı zamanda, MÖ 3005 ile 2890 yılları arasında yaratıldıklarını ortaya çıkardı.


AFP. 11 Şubat 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login