İmparator Konstantin Heykelinin Dev Parmağı Louvre’da Bulundu

Louvre’da bulunan ve ayak parmağı olduğuna inanılan bronz bir parmağın, Roma’daki Capitolini Müzesi’nde yer alan İmparator Konstantin’in devasa bronz heykelinin işaret parmağı olduğu ortaya çıktı.

Roma’daki Capitoline Müzesi’ndeki I. Konstantin’in devasa bronz heykelinden baş, el ve küre. Fotoğraf: Antik Tarih Ansiklopedisi/Ancient History Encyclopedia

İmparator Konstantin’in 12 metre yüksekliğindeki, erken dördüncü yüzyıl bronz heykelinin parçaları, Capitolini’nin koleksiyonundaki en değerli bronz eserlerden biri. Bu parçalar bir baş, bir küre, sol ön kol ve avuç içi (küreyi taşıyan) eksik olan bir el, orta parmağının ve işaret parmağının bir kısmından oluşuyor. Ayrıca on ikinci yüzyıl arşivleri de kaybolan devasa bir taçtan bahseder.

Bu parçalar, 4. Sixtus onları 1471’de She-wolf gibi diğer büyük bronzlarla Capitolini’ye vermeden önce Papa’nın Piazza de Lateran’daki koleksiyonunda muhafaza ediliyordu. Her ne kadar bilim insanlarının genel kanısı parçaların İmparator Konstantin’i betimlediği yönünde olsa da bazı akademisyenler, heykelin, ona benzeyen halefi II. Konstantius’a ait olabileceğine inanır. Dev heykelin orijinal yeri ise hala bir gizemdir.

(300 Yıllık İsa Heykelinin Poposunda Gizli Not Bulundu)

1913 yılında, BR78 referans numarasıyla “Roman ayak parmağı” olarak kaydedilmiş olan parmağın, İtalyan Marquis Giampietro Campana’nın koleksiyonundaki diğer parçalarla birlikte 1860’larda Louvre’a ulaşmasından önceki tarihi hakkında çok az şey biliniyor.

Roma’da Capitoline Müzesi’nde yer alan Konstantin heykeline ait olduğu düşünülen Louvre Müzesi’nde bulunan 38 cm uzunluğundaki bronz parmak. Fotoğraf: © RMN-Grand Palais (Louvre Müzesi) / Hervé Lewandowski]

Yakın zamanda, Ulusal Fransız Müzeleri Laboratuvarı’na katılan Aurelia Azema, büyük bronz heykellerin yapımında kullanılan antik kaynak teknikleri üzerine doktora çalışması için konuyu incelemeye başladı. Bu çalışması sırasında, bu parçanın bir ayak parmağından ziyade kırık bir işaret parmağı olduğunu ve 38 cm uzunluğuyla yaklaşık 12 metre boyundaki bir heykele ait olabileceğini fark etti. Bu da parçanın dev Konstantin’e ait olabileceğine dair teoriye yol açtı ve yapılan incelemeler, ince bir metal duvarı (ortalama 4,5 mm) olan parmağın, Roma’daki parçalarla stilistik ve teknik benzerlikler sergilediğini ortaya çıkardı.

(Mumyalanmış Piskopos Geçmişteki İnsan, Böcek ve Bitki Yaşamına Işık Tutuyor)

Antik metalurji uzmanı ve Azema’nın tez danışmanı olan Benoît Mille, Louvre’da açılacak olan Campana koleksiyonuna yönelik bir sergi için bu çalışmayı tekrar ele aldı. Müze laboratuarından arkeolog Nicolas Melard, parmağın kopyasını üretmek için 3 boyutlu bir modelleme tekniği kullandı ve Louvre küratörleri Françoise Gaultier ve Sophie Descamps bu replikayı 17 Mayıs’ta Roma’daki müzeye götürdüğünde Capitolini’nin heykeli ile mükemmel bir uyum olduğu ortaya çıktı.


Vincent Noce – Archaeology News Network & The Art Newspaper – Haziran, 2018

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirdikten sonra, Uludağ Üniversitesi'nde Arkeoloji Yüksek Lisansı'nı tamamladı. Daha sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü'nde ikinci yüksek lisansına başladı ve Kültür Mirası üzerine odaklandığı bu programdan Kültür Mirası ve İletişim konulu teziyle mezun oldu.

You must be logged in to post a comment Login