Homo antecessor İlk Defa Doğrudan Tarihlendi

Yeni bir araştırmada, Sierra de Atapuerca’daki (İspanya) Gran Dolina arkeolojik alanında bulunan bir Homo antecessor dişinin ilk defa doğrudan tarihlendirilmesi yapıldı.

Homo antecessor canlandırması. C: Wikimedia Commons

Araştırmada, Sierra de Atapuerca’daki (Burgos, İspanya) Gran Dolina arkeolojik sahasının TD6 tabakasında bulunan bir Homo antecessor fosil dişinin doğrudan tarihlendirilmesi yapıldı. Çalışmada, Alt Pleistosen’in bu türü için 772.000 ila 949.000 yılları arasında bir zaman aralığı saptandı. Dolayısıyla daha önceki bu tür üstüne yapılan doğrudan olmayan tarihlendirmeler de teyit edilmiş oldu.

Bu tarihlemeyi yapabilmek için, en ileri teknoloji kullanıldı ve yüksek çözünürlüklü Uranyum-Thorium analizini ve bir mine parçasının Elektron Spin Rezonansı ile ölçümlerini birleştiren bir metodoloji kullanıldı.

(İnsansı Tür Homo antecessor Farklı Bir Diyete Sahipti)

Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nde İnsan Evrimi Araştırma Merkezi’nde çalışan Mathieu Duval, Homo antecessor için, daha önce başarılı bir şekilde Homo Naledi’de ve Afrika’nın dışındaki en eski Homo Sapiens fosilinde uygulanan protokolün aynısını uyguladıklarını söylüyor.

Araştırmacılar, fosilin doğrudan tarihlendirmesinin, daha önce bu hominid türü ile ilişkili olan tortu ve faunayla yapılan dolaylı tarihleme ile tutarlı olduğunu söylüyor.

Bu tarihlemeyi elde etmek ve ortaya çıkan farklı zorlukların üstesinden gelmek, neredeyse üç yıllık çalışma süresi ile mümkün oldu. Çünkü bu çalışma, jeokronologlar, jeologlar, arkeologlar ve paleoantropologlar gibi farklı bilim disiplinlerinde uzmanlardan işbirliği gerekiyordu.

Gran Dolina’nın TD6 tabakasında bulunan Homo antecessor fosili. C: J.M. Bermúdez de Castro, M.N.C.N.

Gran Dolina: sürekli evrim geçiren bir tarihleme

Analitik tekniklerin ve tarihlendirme yöntemlerinin zaman içinde sürekli iyileştirilmesiyle, 1995 yılında yayınlanan ilk çalışmasından bu yana Gran Dolina arkeolojik alanının kronolojisini kademeli olarak düzeltmek yeniden mümkün oldu.

Mevcut çalışma, daha düşük seviyeler üzerinde odaklanan diğer yeni çalışmalara katılıyor. Aslında yakın bir zamanda, bölgenin en eski taş endüstrilerinin belirlendiği TD4 seviyesinin kronolojisi başarılı bir şekilde anlaşılmıştı.

Bermúdez de Castro, “Gran Dolina, içerisinde doğrudan tarihlenmiş insan fosilinin de bulunduğu, dünyanın en iyi tarihlenen arkeolojik alanlarından biri haline geldi.” diyor.


Phys. 29 Mayıs 2018.

Makale: Duval, M., Grün, R., Parés, J. M., Martín-Francés, L., Campaña, I., Rosell, J., … & de Castro, J. M. B. (2018). The first direct ESR analysis of a hominin tooth from Atapuerca Gran Dolina TD-6 (Spain) supports the antiquity of Homo antecessor. Quaternary Geochronology.

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. Birçok platformda çoğunlukla uzmanlık alanıyla ilgili yazılar hazırlıyor. Arkeolojinin herkes tarafından ilgi duyulması için çalışmalarda bulunuyor.

You must be logged in to post a comment Login