Hadrianus Dönemi Freskleri Roma Hamamında Ziyarete Açıldı

Yaklaşık 2.000 yıl öncesinden Roma imparatoru Hadrianus dönemine ait freskler, Roma’daki Caracalla Hamamlarında ziyarete açılıyor.

C: Fabio Caricchia

Roma Özel İdare sözcüsü Luca del Fra, “Ziyaretçiler ilk kez domusun (ev) yıkılan ikinci bir odasının tavanından fresklerin bazı kısımlarını hayranlıkla izleyebiliyor.” diyor.

del Fra, “Bu, eski Romalıların yemek odası olan triclinium’un tavanıydı ve arkeologlar, Dionysius’u kırmızı bir arka plan üzerinde gösteren bir parçayı restore ettiler.” diyor.

Freskler, hamamların kendisinden önceye ait ve MS 216’da açılan ve adını, imparator Septimus Severus’un oğlu, Caracalla olarak bilinen Marco Aurelio Antonio Bassiano’dan alan hamamları yapmak için yıkılan bir mahallenin parçası olan bir evi süslüyordu.

Bacchus olarak da bilinen şarap tanrısı Dionysos, kırmızı bir arka planda tasvir edilmiş. C: Fabio Caricchia

Hamamlar, sıcaklık ve amaca göre değişen bir dizi caldarium, tepidarium, frigidarium ve natatio ile yalnızca termal hamamlara ayrılmış merkezi bir blokla “büyük imparatorluk hamamları” şemasını izledi. Bir açık hava hamamı olan natatio, bir olimpik yüzme havuzu büyüklüğündeydi.

Binanın diğer bölümleri ise yürüyüş, ders çalışmak ve spor yapmak için kullanılıyordu.

İki fresk farklı zaman dilimlerine ait – Hadrianus dönemine özgü ilki, insan figürleri, heykeller ve öfkeli kedigillerden oluşan mimari perspektifleri taşıyor. Yaklaşık 50 yıl sonra yapılan ikincisi, Greko-Roma ve Mısır panteonlarından ilahi figürleri bir arada tasvir ediyor ve freskler onların zengin bir aileye ait olduğunu gösteriyor.

Bir insan figürünün detayı. C: Fabio Caricchia

del Fra, “Biri Yunan-Roma geleneğinden (Jüpiter, Juno ve Minerva), diğeri Mısır geleneğinden (Anubis, İsis ve muhtemelen Serapis) olmak üzere iki ayrı panteon veya tanrı grubu olması şaşırtıcı. Bu durum, domusun sahibi olan ailenin Mısır ile yakın bir ilişkisi olduğunu gösterebilir.” diyor.

Greko-Roma geleneğini temsil edenler, gökyüzü tanrısı Jüpiter, eşi Juno, koruyucusu ve evlilik tanrıçası ve bilgelik tanrıçası Minerva. Mısır tarafında ölüm ve öbür dünya tanrısı Anubis, doğurganlık ve annelik tanrıçası İsis ve potansiyel olarak Mısır’da Yunanları ve Mısırlıları birleştirmek için kullanılan bir Greko-Mısır güneş tanrısı olan Serapis var.

Anubis, Mısır ölüm ve öbür dünya tanrısı. C: Fabio Caricchia

Caracalla Hamamları müdürü Mirella Serlorenzi, aynı sanat eserinde iki farklı gelenekten gelen tanrıların varlığının, “kuruluşundan bu yana antik Roma’ya özgü dini sinkretizmin” özelliği olduğunu söylüyor.


CNN. 26 Haziran 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login