Guatemala’da Mayaların Figürin Atölyesi Bulundu

Guatemala’da çalışan arkeologlar, Antik Maya dünyasında bilinen en büyük figürin atölyesini keşfetti.

Atölyede figürin yapmak için kullanılan kalıplardan biri. C: Brent Woodfill

1000 yıldan fazla bir süredir gömülü olan atölyede, Maya siyasi geleneklerinde muhtemelen büyük önem taşıyan karmaşık, seri üretim figürinler üretiliyordu.

Atölye tamamen şans eseri keşfedildi: Arkeolog Brent Woodfill, burayı, Guatemala’daki mülkleri üzerinde inşaat yapan arkadaşlarından öğrendi. Birkaç ay sonra, Woodfill ve meslektaşları Aragon adlı siteyi kazdı ve bir drone ile inceledi.

(Meksika’da Mayaların Kaplarıyla Dolu Mağara Bulundu)

Atölye inşaat yüzünden tahrip edilmiş olmasına rağmen, arkeologlar 400’den fazla figürin parçası ve bunları yapmak için kullanılmış kalıpları ortaya çıkartabildi. Ayrıca diğer herhangi bir Maya atölyesinde olduğundan çok daha fazla sayıda, binlerce seramik parçası da gün yüzüne çıktı.

Atölyede figürin yapmak için kullanılan kalıplardan biri. C: Brent Woodfill

Bu figürinler Maya siyasetinde ve ekonomisinde kilit bir rol oynamıştı. Liderlerin bu figürinleri, önemli ilişkileri güçlendirmek ve ilişkileri tanıtmak için müttefiklere ve öznelere verdiği düşünülüyor.

Aragon figürin atölyesi, arkeologların bölgede önemli bir şehir olduğunu düşündüğü tarihten çok öncesinde, yaklaşık MS 750 – 900 yılları arası aktifti.

(Maya Seçkinleri Çok Uzaktaki Teotihuacan’da Yaşıyordu)

Ayrıca bu atölye, Cancuén gibi yakındaki şehirlerin, Maya dünyasında 300 yıllık bir “çöküş” dönemine neden olan siyasi kargaşa içinde olmasına rağmen hayatta kalmış, hatta büyümüştü.

Bu durum, Aragon’un siyasi ve ekonomik gücün o kadar uzun ve bazen de acı verici bir geçiş döneminde, nasıl dönüştüğü konusunda önemli ipuçları saklayabileceği anlamına geliyor.


Science Mag. Lizzie Wade. 18 Nisan 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login