Göbeklitepe’de Çalışmalar Sürüyor

Göbeklitepe’de çelik çatı örtüsü çalışmaları büyük oranda tamamlandı ve şimdi ise su temini için sondaj çalışması başlatıldı.

F: İHA

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, Göbeklitepe’de su temini için sondaj çalışması başlattı.

Türkiye’nin en önemli tarihi ve turizm merkezine dönüşecek olan Göbeklitepe alanında 2018 yılı turizm sezonu için beklentinin ve insan yoğunluğunun fazla olacağından ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne bağlı teknik ekiplerce hazırlanan jeofizik raporlar doğrultusunda su temini için yapılan mevkide sondaj kuyusu kazısına başlandı.

2018 yılı turizm sezonu için hazırlık yapan ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarihi alanda alt yapı hizmeti sürdürüyor. Kesintisiz, kaliteli, temiz ve sağlıklı su temini adına hayata geçirilen planlama ve projeler çerçevesinde sondaj çalışması yapılıyor. Tarihi alanda hayati önem taşıyan su ihtiyacı için personeller araç ve ekipmanlar ile hizmetlerine devam ediyor.

2018 yılının başlarında açılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Göbeklitepe’nin çatı örtüsü ve canlandırma merkezi yapımı nedeniyle 13 Haziran 2016 – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında ziyarete kapalı olacağını duyurmuştu. Fakat daha sonra çatı koruma projesi bu tarihlerde bitirilememiş ve ziyarete açılmamıştı. Hala çalışmaların sürdüğü Göbeklitepe’nin ne zaman ziyarete açılacağı herkes tarafından merak konusuydu. (Göbeklitepe 2018 Yılının Başlarında Ziyarete Açılacak)

2016 yılından beri ziyarete kapalı olan Göbeklitepe için son olarak geçtiğimiz Mayıs ayında bir açıklama yapılmış ve Göbeklitepe’nin 15 Temmuz 2017 tarihinde açılacağı belirtilmişti. Fakat daha sonra yapılan açıklamaya göre 2017 yılının Eylül-Ekim aylarına kadar ziyaret mümkün olamayacağı duyurulmuştu. (Göbeklitepe’ye Giden Yol Asfaltlanıyor)

Şimdi ise insanlık tarihinin bilinen en eski anıtsal tapınağı Göbeklitepe’nin 2018 yılı başlarında ziyarete açılacağı açıklandı.

Yapılan açıklamada, çatı projesi kapsamında ziyaretçilere kapalı durumda olan ören yerinin 2018 yılının ilk aylarında ziyaretçilere açılacağı bildirildi fakat yine kesin bir tarih verilmedi. Göbeklitepe’nin ziyarete açılış tarihininin tekrar ertelenip ertelenmeyeceği bilinmiyor. (Göbekli Tepe’de Kafatası Kültüne Dair Yeni Kanıtlar Bulundu)

UNESCO’ya girecek

UNESCO adaylığı için son hazırlıkların yapıldığı Göbeklitepe’nin uzun yıllar daha iyi korunması ve sağlıklı kullanılması için de yürütülen yaklaşık 4.000 metrekarelik çelik çatı çalışmalarının %80’i tamamlandı. Bölgeye gelen ziyaretçiler için yapılan dinleme tesisinin büyük bölümü tamamlanan Göbeklitepe’nin tamamen yerli ve yabancı turistlere açılış tarihinin ise 2018 yılının ilk aylarında olacağı kaydedildi. (Göbeklitepe ve Aphrodisias Antik Kenti Dünya Mirası Listesi’ne Girecek)


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login