Gizemli Piramidin Yanında Küçük Kız İskeleti Bulundu

Mısır’daki 4.600 yıllık bir piramidin yanında, öldüğünde 13 yaşında olduğu tahmin edilen bir kızın iskeleti keşfedildi.

Mısır’da Kahire’nin güneyinde bulunan Meidum piramidinin en azından bir kısmı firavun Snefru için inşa edilmişti. C: Yann Arthus-Bertrand

Kızın kalıntıları, 10 Şubat’ta yayınlanan Arapça açıklamaya göre, Mısır’da, kısmen çökmüş olan Meidum piramidinin yanında bulunan bir mezarlığa gömülmüştü.

Küçük kız mezara çömelmiş halde gömülmüştü ve mezarın içinde ölü hediyeleri veya diğer insan kalıntıları yoktu.

Arkeologlar kızın ölüm yaşını kemiklerini inceleyerek hesapladılar. Kızın gömüldüğü zaman belli olmasa da, hemen bitişiğindeki piramit 4.600 yıl öncesine dayanıyor.

(Tutankamon’un Mezarının 10 Yıllık Restorasyonu Tamamlandı)

Arkeologlar daha önce mezarlığın diğer yerlerinde, üç küçük seramik kabın yanına gömülmüş ve büyük olasılıkla boğalara ait iki hayvan kafatası bulmuştu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, hayvan başları ve seramik kapların muhtemelen cenaze sunuları anlamına geldiğini, ancak arkeologların bu mezarların kime ait olduğundan emin olmadıklarını söyledi.

Bakanlık, mezarlığı çevreleyen bir tuğla duvarın kalıntılarının da bulunduğunu açıkladı.

13 yaşında bir kızın iskeleti, Mısır’da 4.600 yıllık bir piramidin yanındaki mezarlıkta keşfedildi. C: Egyptian Ministry of Antiquities

Piramidin gizemi

Önceki bir araştırmaya göre Meidum piramidi, ilk önce pürüzsüz yüzeyleri olan gerçek bir piramit haline dönüştürülmeden önce ilk aşamada bir basamaklı piramit olarak inşa edilmişti. Gerçek bir piramit haline dönüştürüldükten hemen sonra 92 metre yüksekliğinde olduğu tahmin ediliyor.

Piramidin, basamaklı piramitten gerçek bir piramide neden dönüştürüldüğü belirsiz. Arkeologlar, piramidin en azından bir kısmının Firavun Snefru için de (Sneferu olarak da adlandırılır) inşa edildiğine inanıyor. Firavun Snefru, yaklaşık MÖ 2575-2551 yıllarında hüküm sürdümüştü.

(Sahra Çölü’nde Yüzlerce Gizemli Taş Yapı Keşfedildi)

Snefru’nun selefi firavun Huni (Yaklaşık MÖ 2599 – 2575 yılları arasında hüküm sürdü), başlangıçta basamaklı piramit olarak inşa etmiş ve daha sonra Snefru bunu gerçek bir piramit haline dönüştürmüştü.

Snefru, Mısır’da Dahshur adlı bir bölgede iki piramit ve daha küçük birkaç basamaklı piramit de dahil olmak üzere çok sayıda piramit inşa etmişti. Neden bu kadar çok piramit inşa ettiği belli değil, ancak bir teori, deneme yanılma kullanarak gerçek bir piramit inşa etmenin en iyi yolunu bulmaya çalışıyordu.

Daha sonra Snefru’nun oğlu ve halefi Khufu (yaklaşık MÖ 2551–2528 arasında hüküm sürdü) şimdiye kadar yapılmış en yüksek piramit olan Büyük Gize Piramidi’ni inşa etmeye devam edecekti.

Meidum piramidindeki arkeolojik kazı çalışmaları, Beni Süveyf bölgesindeki eski eserlerden sorumlu bakanlık arkeoloğu olan Omar Zaki tarafından yönetilen bir bakanlık ekibi tarafından yürütülüyor.


Live Science. 12 Şubat 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login