Getty Müzesi, Çalınan Heykelleri İtalya’ya Geri Veriyor

Getty Müzesi, MÖ 350 ile 300 yılları arasına tarihlenen bir grup gerçek boyutlu pişmiş toprak heykeli Roma’ya iade ediyor.

Orpheus ve Sirenler olarak bilinen üç heykel.

Los Angeles’taki Getty Müzesi, kalıntıların çalındığı ve İtalya’dan kaçırıldığına dair bir soruşturmanın ardından, MÖ 350 ile 300 yılları arasına tarihlenen bir grup gerçek boyutlu pişmiş toprak heykeli ve diğer dört nesneyi Roma’ya iade ediyor.

Orpheus ve Sirenler olarak bilinen üç heykel müzede sergilenmekten kaldırıldı ve Eylül ayında Roma’ya geri gönderilmek üzere hazırlanıyor.

(İlgili: Almanya, Benin Bronzlarını Nijerya’ya İade Ediyor)

Oturan bir adam ve iki efsanevi sireni betimleyen heykel seti, John Paul Getty tarafından 1976’da İsviçre’deki şu anda feshedilmiş bir özel bankadan satın alındı.

Bu eserlerin, Güney İtalya’nın Puglia bölgesindeki Taranto bölgesinden geldiklerine inanılıyor ve 2006’dan beri İtalya’nın sahipliğini geri almak istediği çalıntı eserler listesinde yer alıyor.

Müze yaptığı açıklamada, Manhattan bölge savcılığının antika kaçakçılığı biriminin başındaki Matthew Bogdanos tarafından yürütülen bir soruşturmanın ardından eserlerin Roma’ya iade edilmesi gerektiğine karar verdiğini söyledi.

Camillo Miola tarafından yapılan yağlı boya tablo: Oracle.

Müze ayrıca, bilim insanları tarafından yapılan araştırmaların, eserlerin İtalya’dan yasadışı bir şekilde çıkarıldığı sonucuna vardıktan sonra, 1970’lerde satın alınan üç eser ve Camillo Miola’nın The Oracle adlı 1881 yağlı boya tablosu da dahil olmak üzere diğer dört kalıntıyı iade etmek için İtalyan kültür bakanlığı ile birlikte çalışıyor.

Getty müdürü Timothy Potts, “İtalya kültür bakanlığı ve antik kültürel mirasın korunmasını ilerletme misyonunu paylaştığımız İtalya’daki birçok arkeoloji, koruma, küratörlük ve diğer akademik meslektaşlarımızla olan güçlü ve verimli ilişkimize değer veriyoruz.” diyor.

Bu arada, ABD müzelerine, özel koleksiyonlara veya müzayede evlerine ulaşmadan önce İtalya’dan yağmalanan 260 Etrüsk, Yunan ve Roma eseri, geçen yılın sonlarında bir soruşturmanın tamamlanmasının ardından kademeli olarak iade ediliyor. Eserler, Roma’daki antik Diocletian Hamamları kalıntıları arasında bir alanda barındırılan ve yakın zamanda oluşturulan Kurtarılmış Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

260 kalıntının çoğu, İtalya’dan kaçırılmadan önce, 1980’lerin başlarına dayanan tombaroli veya mezar yağmacıları tarafından gizli kazılar sırasında yağmalandı.


The Guardian. 12 Ağustos 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login