Evcil Kedilerde Beyin Büyüklüğünün Küçüldüğü Bulundu

Uluslararası araştırma ekibi, evcil kedilerin beyin boyutlarının Afrikalı atalarından daha küçük olduğunu buldu.

Royal Society Open Science dergisinde yayımlanan makalelerinde araştırmacılar, çeşitli kedi türlerinde kafatası kapasitesini nasıl ölçtüklerini, karşılaştırdıklarını ve bunu yaparak ne bulduklarını anlatıyor.

Önceki araştırmalar, hayvanların insanlar tarafından evcilleştirilmesinin genellikle beyin boyutunda bir azalmaya yol açtığını göstermişti. Bugüne kadar bu durum, köpeklerde, koyunlarda ve tavşanlarda belgelendi. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, yaklaşık 10.000 yıl önce evcilleştirilen kediler için de aynı şeyin doğru olup olmadığını merak ettiler.

(İlgili: İnsanlarla Fazla Zaman Geçiren Sığırların Beyinleri Daha Küçük)

Araştırmacılar, evcilleştirilmiş hayvanlarda beyin boyutundaki küçülmeyi ölçmek için yapılan daha önceki araştırmaların çoğunun modasının geçtiğini ve bazı durumlarda, belirli bir hayvanın atalarının yanlış temsillerine dayandığını belirtiyor. Bu nedenle sıfırdan başlamayı seçtiler.

Çalışma, çok sayıda evcil kedinin ortalama bir boyuta ulaşması için kafatası kapasitesinin ölçülmesini içeriyordu. Daha sonra araştırmacılar, modern evcil kedilerin ataları olduğu gösterilen yabani Afrika kedileriyle aynı şeyi yaptılar. Sonuç olarak evcil kedilerin beyinlerinin atalarından çok daha küçük olduğunu buldular.

Araştırmacılar, beyin büyüklüğündeki azalmanın evcilleştirmeye atfedilebileceğini göstermek için, çok sayıda Avrupa yaban kedisinin ve çok sayıda melezin kafatası kapasitesini de ölçtüler. Bu tür kedilerin beyin büyüklükleri genellikle evcilleştirilmiş ev kedileri ile vahşi Afrika kedilerinin beyin büyüklükleri arasındaydı.

Önceki araştırmalar, evcilleştirilmiş hayvanlarda beyin boyutunun azalmasının nedeninin, tehditleri işleme ve bunlara yanıt vermede yer alan beyin hücreleri olan nöral krest hücrelerindeki azalmadan kaynaklandığını ileri sürmüştü. Evcilleştirilmiş hayvanlar, vahşi hayvanlara göre çok daha az tehditle karşı karşıya.

Araştırmacılar ayrıca, çalıştıkları tüm kedilerde damak boyutunu ölçtüler, ancak gruplar arasında büyük bir fark bulamadılar. Önceki araştırmalar, kediler evcilleştirildikçe ve daha sonra daha az tehditle karşı karşıya kaldıkça, burunlarının daha kısa olması gerektiğini öne sürüyordu. Ama durum öyle görünmüyor.


Phys. 27 Ocak 2022.

Makale: Raffaela Lesch et al. 2022. Cranial volume and palate length of cats, Felis spp., under domestication, hybridization and in wild populations. Royal Society Open Science.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login