Euromos Antik Kenti’ne Kazı Evi Yapılıyor

Muğla’nın Milas ilçesinde Zeus Tapınağı’nı da içinde bulunduran Euromos Antik Kenti’ne kazı evi yapılıyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, MÖ.  2. yüzyılda kurulan antik kentteki kazıların 36 yıl aradan sonra 2011’de yeniden başlatıldığını söyledi ve buradaki kazıların daha uzun süre devam ettirilebilmesi için kazı evine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Euromos Antik Kenti’nde bu sezonki kazılar kısa süre sonra başlayacak ve yapılacak olan kazı evinin sezon başlamadan yetiştirilmesi planlanıyor.

Daha önce kazılar sırasında Milas Milli Eğitim Müdürlüğüne ait yurtta kalan kazı ekibi, bu yurdu sadece bir aylığına kullanabiliyordu ve çalışmalar aksıyordu. Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, kazı evi tamamlandıktan sonra yılın 5-6 ayını çalışarak geçirebileceklerini belirtti.

Maliyeti 300.000 lira olan kazı evi 700 metrekare alanda inşa edilececek ve 50 kişilik kazı ekibini barındırabilecek.

Geçtiğimiz yıl antik kentin tiyatrosunda sürdürülen kazılarda, sahneye yakın bir yerde kent soylularına ait bir mermer koltuk bulunmuştu. Proedria denilen mermer koltuğun 2200 yaşında olduğu düşünülüyor.

Euromos Zeus Tapınağı

Muğla’nın Milas ilçesine 12 km uzaklıkta bulunan antik kentteki Zeus Tapınağı, Anadolu’daki en iyi korunmuş tapınaklardan biri olma özelliğini taşıyor. 17 adet sütundan 16’sı üst kirişleriyle birlikte hala dimdik ayakta duran tapınağın kuzeye ve batıya bakan cephelerindeki sütunların üzerlerindeki yazıtlarda bu sütunların adak sütunları oldukları anlaşılır. Çağın ünlü hekimlerinden Menekrates’in kızı Tryhaina birlikte buraya beş sütun bağışlamıştır. Bunun yanı sıra Leo Quints isimli bir devlet adamı da yedi sütun yaptırmıştır.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login