Ertuğrul Fırkateyni Eserleri İstanbul’da Sergileniyor

1890 yılında,  Japon Kralı Meiji’yi ziyaret ettikten sonra, dönüş yolunda Wakayamata’ya bağlı Kuşimoto açıklarında 550 denizcisiyle beraber sulara gömülen Ertuğrul Fırkateyni’nde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan 8300 eserden 500’ü, İstanbul Deniz Müzesi’nde sergileniyor.

İstanbul Deniz Müzesi’nde, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun yaptığı açılışla görücüye çıkan sergi yıl sonuna kadar devam edecek. Çıkarılan eserlerin restorasyonu ve konservasyonu Bodrum’daki Sualtı Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapıldı. Sergide, gemiye ait parçalar, silah aksamları, yemek takımları ve subaylara ait eşyalar yer alacak.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Tuba Ekmekçi, bugüne kadar Ege ve Akdeniz’de bulunan birçok batığın restorasyonunu gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ancak ilk kez bir Türk devletine ait geminin, Türk subaylarının eşyalarının yer aldığı eserlerini temizleyerek sergiye hazır hale getirmek bizi çok gururlandırdı ve heyecanlandırdı. Bodrum’da hazır hale getirilen Ertuğrul eserleri, İstanbul’daki sergide eminim büyük ilgi görecek. Ayrıca sergide yer alacak eserlerin kazı çalışmalarının su altı görüntüleri, Kasım 2015’te Türkiye ve Japonya’da gösterime girecek. Ertuğrul Firkateyni filmindeki önemli eserlerde bu sergide yer alacak.” açıklamasında bulundu.

Ertuğrul Fırkateyni Sultan Abdülaziz döneminde yapılmış ve 1863 yılında denize indirilmişti. 79 metre uzunluğa ve 15.5 metre genişliğe sahip gemi, II.Abdülhamid’in talimatıyla, Japon İmparatoruna gönderilen imtiyaz nişanı ve hediyeler taşıyordu. Gemide ölenler arasında, Can Yücel’in büyükdedesi Kaptan Ali Bey de bulunuyordu.

kaynak:dünyabülteni

You must be logged in to post a comment Login