En Erken İnsanlar Havaların Isınması Sayesinde Avrupa’ya Göç Etti

Yeni bir araştırmaya göre, 1.4 milyon yıl önce ısınan hava koşulları, en erken insanların Batı Avrupa’ya göç etmesine yol açmış olabilir.

Araştırmacılar, insanların uzak akrabası homininlerin yayılımının, soğuk ve kurutucu hava yüzünden engellendiğini düşünüyor. Fakat iklimin ısınmasıyla beraber, Afrika’dan İspanya’ya yayılma şansı buldular. Oradan da Avrupa’ya.

Araştırmayı yürüten Katalan Enstitüsü’nden Dr. Jordi Agusti, makaleyi İnsan Evrimi Dergisi’nde yayımladı. Teori, Güneydoğu İspanya’da Barranco Leon isimli arkeolojik alanda yapılan analizlere dayanmakta.

Bu bölgede, 1.4 milyon yıl öncesine tarihlenen, bilinen en erken Homininlerle ilişkilendirilen basit Oldowan aletler bulunmuştu. Fakat onlar iklim koşulları uygun hale gelene kadar bu bölgeye göç edememişlerdi.

Araştırmacılar, günümüzden önce 2.59 milyon ila 11.700 yılları arasında yaşanan Erken Pleistosen Dönemi’nin karakteristik özelliklerinin soğuk ve kuru hava olduğunu söylüyor.

“Bu durum, Güney Kafkasya’dan gelen erken hominin popülasyonunun, büyük bir ihtimalle bu bölgeye yerleşmesini engelledi. Fakat bir süre sonra, iklim koşullarının tekrar olumlu hale gelmesiyle aniden hominin izleri görmeye başlıyoruz.”

Burada değinilen ısınan iklim koşullarının modern iklim değişikliğinden çok daha uzun bir zamanı kapsadığı unutulmamalıdır.

1.4 milyon yıl önce, iklim 13 derecenin üstünde bir artış gösterdi ve nem oranı yükseldi. Bu da homininlerin bölgeye gelebilmesini ve yaşayabilmesini sağladı.


Dailymail

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply