Dünyanın Bilinen En Eski Sicimini Neandertaller Yapmış

Fransa’da 2013 yılında bulunan bugüne kadar bilinen en eski sicime ait kanıt, 90.000 yıl önce Neandertaller tarafından yapıldığını gösteriyor.

F: Nikola Solic/Reuters

F: Nikola Solic/Reuters

Bozulabilir malzemeler genellikle çürümeye meyillidirler, bu nedenle elimizdeki en eski sicim örneği yalnızca 30.000 yıl öncesine kadar uzanabiliyordu. Ancak, Fransa’daki farklı Neandertal yerleşimlerinden elde edilen küçük taş ve diş örnekleri, bu küçük parçaların ipe dizildiklerini ve kolye gibi takıldıklarını düşündürüyordu. Kenyon College’dan Bruce Hardy “Aşınmayla oluşan çizgi ve dokular, sicimin erken kullanımına dair kanıt sağlıyor, ancak bu kanıt kesin değil,” diye belirtti. Buna benzer kanıtlar, delikli deniz kabuklarında da bulunmuştu.

Fakat 2013 yılında, Hardy ve arkadaşları 90.000 yıl önce Neandertaller tarafından işgal edilen güney-doğu Fransa’daki bir yerleşim yerinde, bazı taş örneklerin yakınında birlikte kıvrılmış, ince, 0.7 milimetre uzunluğunda bitki lifleri buldular. Takım, bu tür liflerin doğada bükülmüş halde olmadıklarını belirtiyor, ve bu durumdan Neandertallerin sorumlu olduğunu öne sürüyorlar.

Hardy “Ne kadar kısmi olsa da, nunlar gerçekten ip ya da halat kalıntılarıysa, o zaman sicim yapıldığına dair en erken doğrudan kanıt olur” diyor.

90.000 yıl önce henüz Homo sapiens Avrupa’ya gelmemişti. Bu durum, Fransız yerleşimlerinde yaşamış Neandertallerin modern insanları taklit etmek yerine, işlemi kendi kendilerine yapmayı öğrendikleri anlamına geliyor. Aslında giderek artan kanıtlar, soyu tükenmiş kuzenlerimizin bir dizi karmaşık davranışlar geliştirdiklerin hatta belki de her iki tür tanıştığında, Neandertallerin modern insan türüne bazı becerilerini öğrettiklerini gösteriyor.

2012 yılında, Neandertaller tarafından yapılmış taş aletler Akdeniz adalarında bulunmuştu. Neandertallerin tekne inşa ettiiğine dair doğrudan bir kanıt bulunamamasına rağmen bu olay, bu türün tekneler inşa ettiklerine ve denizi geçmek için bunları kullanmış olabileceklerine dair bir ipucu içeriyor. Hardy bu çeşit tekne ve sallar yapılabilmesi için, sağlam halatların,gerekli olacağına işaret ediyor. “Neandertallerin sicim ve halat üretme becerisine sahip olması, Neandertal denizciliği fikrini kesinlikle daha makul bir hale getiriyor.” diye de ekliyor.


Colin Barras, New Scientist. 13 Kasım 2013

Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde hem lisans hem de yüksek lisansını bitirdi. Şu anda ise Yıldız Teknik Üniversitesi Diller ve Kültürlerarası Çeviribilim doktora programına devam ederken aynı zamanda yine Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Özel olarak sanat sosyolojisine, göstergeler ve metinlerarasılık konularına ilgi duyuyor.

You must be logged in to post a comment Login