Diyarbakır’daki Zerzevan Kalesi’ne Üç Boyutlu Lazer Tarama Yapıldı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde, Roma İmparatorluğu’nun garnizonu olan Zerzevan Kalesi’nin 3D yersel lazer taraması yapıldı.

Diyarbakır’daki Zerzevan Kalesi’ne Üç Boyutlu Lazer Tarama Yapıldı

Roma İmparatorluğu döneminde askeri üs olarak kullanılan Zerzevan Kalesi’nde geçtiğimiz yıl başlayan kazılardan sonra araştırmalar devam ediyor.

60 dönümlük alan üzerine kurulu, 12-15 metre yüksekliğinde, 1200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, 22 metre yüksekliğinde gözetleme kulesi, kilise, saray, konut, kaya mezarları, hamamlar, tahıl ve silah depoları ile 54 su sarnıcı bulunan kalede, 3D yersel lazer tarama yapıldı. Kalenin her yapısının taranması ile birlikte bundan sonra yapılacak olan kazı çalışmalarının alt yapısı oluşturuldu.

Karacadağ Kalkınma Ajansı (KKA) tarafından ödenek sağlanan projeye dair açıklama yapan Dicle Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aytaç Coşkun, “Proje kapsamında askeri yerleşimde bulunan bütün yapıların 3D yersel lazer taraması yapıldı. Bu teknik ile tüm yapıların mevcut halleri, cepheleri, üst örtüsü ve detaylı belgeleme gerektiren iç mekanları taranmıştır. Böylece yerleşimdeki bütün yapıların şu an ki durumunun belgelendiğini, bu çalışma Zerzevan Kalesi’nde yapılacak kazı ve restorasyon çalışmalarının da alt yapısını oluşturdu.” dedi.

Zerzevan Kalesi

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında 60 dönümlük alan üzerinde bulunan Zerzevan Kalesi’nde, 12-15 metre yüksekliğinde ve 1200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, kilise, saray, gözetleme kulesi, konut, kaya mezarları, hamamlar, tahıl, silah depoları ile 54 su sarnıcı bulunuyor. 3000 yıllık geçmişi olan kale, konumu itibariyle antik dönemde oldukça önem taşıyor. Kalenin Antik Roma’daki ismi Samachi, Assur’daki ismi ise Kinabu olarak geçiyor. Bölgede kazı ve restorasyon çalışmalarına 2014 yılında başlandı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login