Didim’de Apollon Tapınağı Sular İçinde

Aydın’ın Didim ilçesindeki Milet Antik Kenti’nde bulunan Apollon Tapınağı’nın doğu bölümü, henüz kaynağı tespit edilemeyen bir nedenle sular altında.

Didim’deki Milet Antik Kenti’nde bulunan Apollon Tapınağı’nın doğu bölümü, henüz kaynağı tespit edilemeyen bir nedenle sular altında. C: DHA

Antik dönemin kehanet merkezi 2.000 yıllık Apollon Tapınağı’nın zemininin yarısına su doldu. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tapınağın bu hali 6 aydır devam ediyor. Yağışların başlamasıyla suyun seviyesi de artmaya başladı. Tapınağın doğu bölümünün hali böyleyken, diğer yarısı olan batı kısmında herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

(Mersin’de Anamurium Antik Kenti Denize Gömülüyor)

Oluşan göletlerin zamanla tarihi dokuya zarar verebileceğini belirten Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Mehmet Yılmaz, “Konuyla ilgili çalışmalara başladık. ASKİ’nin suyun kaynağının ne olduğuna dair tespit çalışmasını yapıp raporunu iletmesini bekliyoruz. Uzman bir hidroloğun veya jeoloğun teknik bir çalışma yapıp suyun kaynağını tespit etmesi gerekiyor. Teknik rapor geldiğinde biz de alınacak önlemelere ilişkin çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şu an orada bir gölet oluşmuş durumda, zamanla tarihi dokuya zarar verecektir.” dedi.

Didim’deki Milet Antik Kenti’nde bulunan Apollon Tapınağı’nın doğu bölümü, henüz kaynağı tespit edilemeyen bir nedenle sular altında. C: DHA

Suyun dolmasına yol açan kaynağın tespiti için jeofizik uzmanları ile Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi Daire Başkanlığı (ASKİ) ekipleri, teknik inceleme başlattı.

ASKİ yetkilileri, yapılacak detaylı çalışma sonrası konunun netlik kazacağını belirtti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, konuyla ilgili bilgilerinin olduğunu, çalışmalar sonrasında gerekli işlemlerin yapılacağını ifade etti.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login