Devasa Deniz Sürüngenleri Kurbağalama Yüzüyordu

Yeni bulgulara göre milyonlarca yıl önce yaşamış devasa antik deniz canavarları, denizleri güçlü kurbağalama yüzüşü ile dolaşmış olabilir.

Bu Plotosaurus bennisoni gibi Mosasaurlar kurbağalama yüzmüş olabilir. C: Wikimedia Common

Mosasaurlar, timsah benzeri kuyrukları ve kertenkele benzeri yüzleriyle, 15.2 metreye kadar uzayan antik deniz sürüngenleriydi.

İki sıra keskin dişleri, güçlü çeneleri ve hızlı hareketleriyle bu dev yaratıklar, 145.5 ila 65.5 milyon yıl önce, Kretase döneminde yaşamış büyük bir avcıydı.

Bu eski deniz canavarlarının avlarını tuzağa düşürmek için nasıl bu kadar hızlı yüzdüğünü anlamak adına bir grup araştırmacı, Ulusal Tarih Müzesi’nden Plotosaurus adlı bir tür mosasaur fosilini analiz etti.

(Yeni Keşfedilen Pterozor, Uçan En Büyük Hayvanlardan Biriydi)

Daha önce bu eski deniz canavarlarının çok büyük göğüs eklemlerine (önkolları destekleyen kürek benzeri kemikler) sahip oldukları biliniyordu. Ancak çoğu araştırma, canlıların uzun kuyruklarını, uzun mesafe yüzme tarzında suda ilerlemek için kullandıklarını gösteriyordu.

Ancak, Plotosaurus fosilinin daha yakından incelenmesi ve yapılan göğüs eklemi ölçümleri üzerine araştırmacılar, göğüs kas kemerinin birçok kas bağlantısını destekleyecek kadar büyük olduğunu tespit etti.

Bilim insanları ayrıca göğüs ekleminin asimetrik olduğunu keşfettiler, bu da yaratığın içe doğru bir aşağı çekme hareketi yaptığını gösteriyor (suyu vücuttan uzağa doğru iterek yüzer gibi).

Bulgu, antik deniz canavarının kurbağalama yüzüş yapmak için ön ayaklarını kullanmış olabileceğini ve hızlı hamlelerle hareket etmiş olabileceğini gösteriyor.

Bu nedenle mosasaur, kuyruğunu kullanarak hem uzun mesafeli yüzüşleri, hem de kuyruğu ve ön ayaklarını kullanarak kısa mesafeli yüzüşleri başarılı bir şekilde yapabiliyordu. Dolayısıyla Mosasaur’un bu yüzme tarzı, hem yaşayan hem de nesli tükenmiş canlılar arasında benzersiz bir yüzme tarzıydı.


Live Science. 24 Eylül 2019.

Bu araştırma henüz henüz değerlendirilmedi; Arizona’daki yıllık 2019 Amerika Jeoloji Topluluğu toplantısında sunuldu.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login