Denizli’de 1.500 Yıllık El Yazmaları Ele Geçirildi

Denizli’de düzenlenen tarihi eser operasyonunda, 6. yüzyıla ait, üzerinde altın yaldızlı motifler bulunan el yazması kitaplar ele geçirildi.

Denizli’de polisin düzenlediği tarihi eser operasyon kapsamında durdurulan otomobilde, 6. yüzyıla ait, üzerinde altın yaldızlı motifler bulunan iki el yazması kitap ele geçirildi ve 1 kişi gözaltına alındı. Kitapların, Hz. İsa’dan koruma dilenmek için hazırlandığı ve Mısır menşeili olduğu belirlendi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, istihbarat çalışmasıyla bir şahsın elinde bulunan tarihi eserleri satmaya çalıştığı bilgisine ulaştı.

(Türkiye’nin Kültürel Mirası Yağmalanıyor, Haberiniz Var mı?)

Bunun üzerine polis, şahsın kullandığı otomobili takibe aldı. Bir süre devam eden takibin ardından otomobil durdurulup, arama yapıldı. Aramada, otomobilde bulunan poşet içeresinde peçeteye sarılmış iki el yazması kitap ele geçirildi ve şüpheli şahıs gözaltına alındı.

6. yüzyıla ait çıktı

Ele geçirilen el yazması kitaplar, incelenmek üzere Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’ne gönderildi. Buradaki inceleme sonucunda kitapların 6. yüzyıla ait olduğu belirlendi.

Hz. İsa’dan koruma dilenmek için hazırlanmış

Döneminde saray tarafından kullanılan orijinal el yazması kitapların, erguvan rengi papirüs yapraklardan oluştuğu ve içinde Hz. İsa’nın monogramının (simge ve harflerle oluşturulan nakış) bulunduğu, 8 kollu haç tasvirlerinin yer aldığı tespit edildi. Kitapların, Hz. İsa’dan koruma dilenmek için hazırlanmış, genellikle çeşitli hastalıklar ve kem gözlerden koruma sağladığına inanılan ve ‘Amuled’ diye adlandırılan Mısır menşeili eserler oldukları öğrenildi.

Şüpheli yine gibi serbest bırakıldı

Polisteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edilen şüpheli şahıs, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


DHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login