Çölün Kraliçesi Gertrude Bell Anısına Sergi Açılıyor

20. yüzyılın en önemli kaşiflerinden biri olan Gertrude Bell anısına İngiltere’de bir sergi açılıyor.

3038318735

Tarihin en önemli kadın kaşiflerinden biri olan Bell özellikle 20. yüzyıl başlarında gittikçe yoğunlaşan eski dünyanın doğusunun keşfi konusundaki en yetkin isimlerden biriydi. Siyaset kariyeri de bulunan Bell, Winston Churchill’in de Mezopotamya konusunda en güvendiği isimlerden biriydi.

Oldukça varlıklı bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Gertrude Bell, Oxford Üniversitesi Modern Tarih Bölümü’nü birincilikle bitiren ilk kadın oldu.

Daha sonrasında iki kez dünya turuna çıkan Bell, pek çok kez Ortadoğu’ya ziyarette bulundu. Onun için Mezopotamya, Kudüs ziyaretinden sonra daha anlamlı bir hal aldı. Kudüs’te bulunduğu zamanlarda Arap kültürü ve insanlarına büyük bir ilgi duyan Bell, bu bölgenin kültürleri ve Araplar üzerine Avrupa için pek çok yazı yazdı.

717303350

Birinci Dünya Savaşı’nda Arap İsyanında’da rol alan Bell, Ortadoğu üzerindeki bilgisi ile döneminin önemli siyasi kişiliklerinden biri oldu. Lawrence gibi bölgede pek çok faaliyet yürüttü. Hatta Gelibolu Savaşı sırasında deneyimlerinden faydalanmak adına savaş bölgesinde de bulundu.

Arkeolojiye tutku ile bağlı olan Bell, Mezopotamya’nın pek çok tarafında araştırmalar yaptı. Türkiye’nin en önemli araştırmalarından biri, Geç Hitit Dönemi kazısı olan Karkamış’ta bunlar arasında bulunuyor. Özellikle Irak’ta araştırmalarını sürdüren Bell, dünyanın kuşkusuz en önemli müzelerinden biri olan Bağdat Müzesi’nin de kurucusu. 1926 yılında aldığı uyku hapları ile Bab el-Sharji’de hayatını sonlandırdı.

Bugün bu tutkulu kadının hayatı bir sergi haline getirilerek Newscastle’da sergileniyor.

Gertrude Bell’in oluşturduğu haritalar, aldığı notlar, yazdığı mektuplar, fotoğrafları ve aşkları hakkında pek çok şey sergide bulunabilecek.

2724332748

Sergi 20. yüzyılın bu önemli şahsiyetine bir saygı duruşu niteliği taşımakta.

Ayrıca 2015 yılında ünlü Alman Yönetmen Werner Herzog tarafından “Çölün kraliçesi” lakaplı Gertrude Bell’in hikayesini anlatan bir film çekildi.


SunderlandEcho

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login