Çin’deki Antik Kimya Formülleri Deşifre Edildi

2.300 yıllık bir Çin metninde, kimya formüllerindeki bileşenler belirlendi ve antik metalurjinin beklenenden daha karmaşık olduğu ortaya çıktı.

MÖ 400 civarında Çin’de kullanılan bıçak sikkeleri incelenenlerden bazılarıydı. C: British Museum

Kaogong ji, MÖ 1. binyılın ortalarında Çin’de yazılmıştı ve bilinen en eski teknik ansiklopedi olarak kabul görüyor. Söz konusu eser, bronzu karıştırmak için altı kimya formülü de dahil olmak üzere kılıçlardan müzik aletlerine ve bunların nasıl yapılacağına kadar çeşitli öğeleri detaylandırıyor.

British Museum’dan Dr. Ruiliang Liu, “Bu formüller, bu dönemde Avrasya’nın en büyük bronz endüstrisinde kullanıldı. Bu süreçleri yeniden yapılandırma girişimleri yüz yıldan fazla bir süredir yapıldı, ancak başarısız oldu.” diyor.

(İlgili: Çatalhöyük Metalurjinin Keşfedildiği Tek Yer Olmayabilir)

Araştırmacılar iki ana bileşeni tanımlayamamıştı: Jin ve Xi. Bronzun iki temel bileşeni olan bakır ve kalay oldukları düşünülüyordu. Ancak formülleri bu bileşenler ile yeniden oluşturmak, eski Çin eserlerinin bileşimine uymayan metaller ortaya koydu.

Şimdi, Oxford Üniversitesi’nden Dr. Liu ve Profesör Pollard tarafından yapılan araştırma sonunda Jin ve Xi’yi tanımlamış olabilir. Antiquity dergisinde yayınlanan çalışmaları, bunların muhtemelen önceden karıştırılmış alaşımlar olduklarını gösteriyor.

Keşif, Kaogong ji’nin yazıldığı zamanlardan kalma Çin sikkelerinin kimyasal bileşimini incelerken yapıldı. Bunların, bakırın kalay ve kurşunla seyreltilerek bronzun istenilen formunu elde edilmesiyle yapıldığı düşünülüyordu.

Daha sonraki bir metinden bakır ve kurşun üreten bir Çin fırınının tasviri, Ming Hanedanlığı’ndan Tian Gong Kai Wu. C: Dr. Liu

Ancak Profesör Pollard ve Dr. Liu, sikkelerin kompozisyonunun bu tekniğe uymadığını buldu. Bunun yerine, madeni paraların önceden hazırlanmış iki metal alaşımının karıştırılmasıyla yapıldığını belirttiler: bir bakır-kalay-kurşun alaşımı ve bir bakır-kurşun alaşımı.

Bu, eski Çin bronz üretiminin saf metallerden ziyade alaşımların kombinasyonunu içerdiğini gösteriyor. Bu nedenle, Profesör Pollard ve Dr. Liu, bu bronz yapma yönteminin de Kaogong ji’nin tarif ettiği şey olduğunu ve Jin ve Xi’nin bu önceden karıştırılmış alaşımlara atıfta bulunduğunu iddia ediyor.

Profesör Pollard, “100 yılı aşkın bir süredir ilk kez, Çin’in bronz nesneler yapmak için Kaogong ji’de verilen tariflerin nasıl yorumlanacağına dair geçerli bir açıklama ürettik.” diyor.

Bu keşif, esrarengiz antik formüle ışık tutmanın yanı sıra, antik Çin metalurjisinin beklenenden daha karmaşık olduğunu da gösteriyor.

Dr. Liu, “Keşif, Erken Çin’de bakır alaşımlı nesnelerin üretim sürecinde ek bir adıma (önceden hazırlanmış alaşımların üretimine) işaret ediyor. Bu, Çin’deki metal üretim ve tedarik ağında ekstra, ancak daha önce bilinmeyen bir katmanı temsil ediyor.” diyor.

Araştırma ayrıca bilim ve analizin dilsel gizemleri çözmeye nasıl yardımcı olabileceğini de gösteriyor. Araştırmacılar, bunun gibi daha fazla çalışmanın antik metinlere ışık tutmaya devam edebileceğini umuyorlar.


Antiquity. 10 Ağustos 2022.

Makale: Pollard, A., & Liu, R. (2022). The six recipes of Zhou: A new perspective on Jin (金) and Xi (锡). Antiquity, 1-14.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login