Çin’de Neolitik Dönemde Pitonlar Yenmiş Olabilir

Çin’in güneyindeki Zuojiang Nehri havzasında yaklaşık 6.000 yıl öncesine, Neolitik döneme uzanan yılan kemikleri keşfedildi.

Zuojiang Nehri havzasında bulunan tarih öncesi yılan kemikleri. C: Guangxi Institute of Cultural Relic Protection and Archaeology

Bir Python bivittatus yılanının en uzun omuru, toplam vücut uzunluğunun 4,58 metreyi aştığını ve bu tür için Çin’deki önceki rekor olan 3,56 metreyi geride bıraktığını gösteriyor.

Çin’in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ndeki Zuojiang Nehri havzasında yaklaşık 6.000 yıl öncesine tarihlenen yılan kemikleri bulundu. Alanda ortaya çıkarılan en uzun omur, Python bivittatus türüne ait bir yılanı temsil ediyor.

(İlgili: 1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu)

Yeni keşif, Güney Çin’de yaklaşık 6.000 yıl öncesine kadar izlenebilen yılan avlama tarihine ışık tutmaya da yardımcı oluyor.

Guangxi Kültürel Kalıntıları Koruma ve Arkeoloji Enstitüsü’nden Yang Qingping, ortaya çıkarılan yılan kemiklerinin çoğunun yüzeyinde yanık izleri olduğundan şüphelenildiğini ve yan yana yığılmış memeli kemiklerinin de elle kesme veya çarpma belirtileri gösterdiğini söylüyor.

Yang, bölgedeki tarih öncesi insanların eti işlemek için yiyecekleri kızartmış olabileceğinin de göz ardı edilmediğini sözlerine ekliyor.

Bu fotoğraf, Çin’in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ndeki Zuojiang Nehri havzasında tarih öncesi yılan kemiklerinin keşfedildiği bir alanı gösteriyor. C: Guangxi Institute of Cultural Relic Protection and Archaeology

Araştırma, Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Omurgalı Paleontoloji ve Paleoantropoloji Enstitüsü ve Guangxi Kültürel Kalıntıları Koruma ve Arkeoloji Enstitüsü tarafından ortaklaşa yürütüldü. İlgili sonuçlar, uluslararası bir dergi olan Historical Biology’de çevrimiçi olarak yayımlandı.

Zuojiang Nehri havzası, karmaşık ve çeşitli yer şekilleri ve çok sayıda tarih öncesi kültürel miras ile zengin hayvan ve bitki kaynaklarına sahip. Havzada bulunan 2.000 yıldan daha eski bir geçmişe sahip bir grup kaya resmi, 2016 yılında UNESCO’nun dünya mirası listesine girdi.


Xinhua. 4 Nisan 2023.

Makale: Shi, J. S., Li, J., Yang, Q. P., Liu, N., & Chen, X. (2023). Prehistoric snake bones from Zuojiang River Basin, Guangxi, China. Historical Biology, 1-11.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login