Çin’de Kamıştan Yapılmış 7,000 Yıllık Örtü Bulundu

Doğu Çin’de 7,000 yıl öncesine tarihlenen bir Neolitik dönem kazıda kamıştan dokunmuş bir örtü keşfedildi. Islak ve nemli bir alanda keşfedilen düz kamış örtüde hiçbir tahıl kalıntısına rastlanmadı.

Çin Bilimler Akadaemisi’nden Zhang Jianping “Tahminimiz, atalarımızın bu örtüyü bir yatak ya da battaniye olarak kullandığı yönünde. Fakat kesin kullanım amacı tartışmaya açık” dedi. Kamıştan yapılan örtü Çin’de kumaş ve tekstil yapımının erken safhalarına ışık tutuyor.

(Görsel: Jianping Zhang)

Örme sepet gibi eşyalar, en eski insan teknolojilerinden biri sayılıyor. Bu tip eşyaların kökeninin, tarımın yayılmasıyla birlikte gelen, tahıl koyulacak kap ihtiyacı olduğu düşünülüyor.

Scientific Reports’ta yayınlanan makaleye göre Zhang Jianping ve meslektaşları Tianluoshan Neolitik yerleşiminde bulunan dokuma örtünün kalıntılarını günümüzden 6,775 ila 6,645 yıl öncesine tarihlendirdi. Böylece örtü Çin’de bulunan ve tarihlenen en eski dokuma oldu.

Kamış dokuma, Qianshanyang’ta bulunan ipek kumaşlardan 2,000, Caoxieshan’da bulunan Kudzu kumaşından 1,000 yıl daha eski.

(Görsel: Guoping Sun)

Sarı dokuma parçası 50 cm uzunluğunda, 20-40 cm genişliğinde, ve 0.2 cm kalınlığında. Üzerinde tahıl kalıntısı bulunmaması ve düz olması, buluntunun yiyecek kabından çok bir örtü olarak kullanılmış olduğunu gösteriyor.

Örtüdeki fitolitleri (çürümüş bitkilerde bulunan mikroskopik yapı) inceleyen ekip, örtünün bambu ya da hasırdan değil, kamıştan yapıldığını ortaya çıkardı. Bu malzemelerin hepsi hem antik Çin kültüründe hem de günümüzde örtü ve mat yapımında kullanılıyor.

Bitkilerden yapılan eşyalar uzun süre korunamamasına rağmen, Zhang bu örtünün yeraltı suyuyla dolu oksijensiz bir ortamda kalması sayesinde korunabildiğini söyledi.

 


“Prehistoric mat reveals ancient Chinese weaving techniques”, Xinhua News Agency, 14 Ocak 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login