Çin’de Erkekler için 2.700 Yıllık Yüz Kremi Bulundu

Araştırmacılar, Çin’deki bir kazı alanında erkekler için hazırlanmış 2.700 yıllık bir yüz kremini ortaya çıkardı.

2700 yıllık yüz kremi. C: Dr. Bin Han, University of Chinese Academy of Sciences, China.

Archaeometry dergisinde yayınlanan makalelerinde araştırmacılar, kazı alanında buldukları öğeleri ve keşfettikleri yüz kremini anlattı.

İnsanlar binlerce yıldır vücutlarını renklendirmek veya değiştirmek için malzemeler kullanıyorlar. Örneğin Mısırlıların kozmetik kullandıklarına dair kanıtlar 2.000 yıl öncesine dayanıyor ve Çin’deki kadınların yüzlerini MÖ 1450 yılına kadar boyamak için kırmızı kozmetik çubuklar kullandıkları bulundu.

(Antik Yunanlar Güzellik Arayışında Tehlikeli Kozmetikler Kullandı)

Bu yeni çalışmada araştırmacılar, Çin’in kuzeyindeki Liujiawa bölgesinde erkekler için kozmetiklerin en eski kullanımına dair kanıtlar buldular. Yüzün beyaz görünmesi için kullanılmış olabilecek bir krem.

Ekip, eserlerin Çin tarihinde “İlkbahar ve Sonbahar dönemi” olarak adlandırılan (MÖ 771 ile 476 arasında üç yüz yıllık bir dönem) bir noktaya tarihlendiği kazı alanının bir bölümünde çalışıyordu.

Çin’de ortaya çıkarılan bir kozmetik kavanozu, kısmen mağara minerallerinden yapılmış 2.700 yıllık bir nemlendirici içeriyordu. C: B. Han ve diğerleri/Archaeometry

Site bir zamanlar Rui adında bir vasal devletin başkenti olan Liujiawa adında bir şehre ev sahipliği yapıyordu. İlkbahar ve Sonbahar dönemi, Çin’in Qin hanedanı altında birleşmesiyle sona erdi.

Araştırmacılar, kazı alanında bir asilzade bölgesi olarak tanımladıkları bir bölümü ortaya çıkardılar. Bronz cenaze silahları ve araştırmacıların yüz kremi olduğuna inandıkları yumuşak, sarı-beyaz bir malzeme ile dolu bronzdan yapılmış bir kavanoz buldular.

Malzemenin analizi, yaklaşık 2.700 yaşında olduğunu ve hayvansal yağ ve ay sütünden (bazı mağaralarda bulunan ve kurutulduğunda beyaz bir toza dönüşen bir tür karbonat çamuru) yapıldığını gösterdi.

(A) bronz kavanoz bulunduğunda, (B) temizlendikten sonra bronz kavanoz üzerindeki bezeme, (C) bronz kavanozun içinde büyük miktarda sarımsı beyaz topaklar. C: B. Han ve diğerleri/Archaeometry

Bunlar karıştırıldığında, kombinasyon krem olarak kullanılabilecek bir malzeme oluyordu. Araştırmacılar, asilzadenin belki de sıradan insanlardan farklılaşmak için yüzüne bu kremi sürdüğünü öne sürüyorlar.

Ayrıca dini törenlerin bir parçası olarak kullanılmış olabileceğini de öne sürüyorlar. Önceki araştırmalar, zamanın dinlerinin mağaraların sihirli özelliklere sahip minerallere sahip olduğuna inandıklarını göstermişti.

Bulgu, Çin’de bir erkeğe yönelik kozmetiğin bilinen en eski kullanımını temsil ediyor.


Science X Network. 9 Şubat 2021.

Makale: B. Han et al. (2021). The rise of the cosmetic industry in ancient China: insights from a 2,700‐year‐old face cream, Archaeometry.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login