Çin’de Bulunan Homo erectus, Bölgenin İlk Sakinlerinden Olabilir

Bilim insanları, Çin’de bulunan kafatasının 1,6 milyon yıldan daha eski olduğunu ve bölgedeki en eski insan nüfusu olabileceğini söylüyor.

Gongwangling kafatasının çene kemiği ve dişlerinin kalıntıları. C: Xing Song

Araştırmacılar, Çin’in Gongwangling bölgesinde ortaya çıkarılan kafatasından çene ve beş diş kalıntısını araştırmak için mikroBT, geometrik morfometri ve klasik morfoloji tekniklerini kullandılar.

Bu alan, Quinling Dağları’nın (Çin’in merkezindeki Shaanxi eyaleti) kuzey yamaçlarındaki geniş ovalarda yer alıyor ve 1963 yılında bilim insanı Woo Ju-Kang tarafından keşfedildi. Alanın yaşı, 2015 yılında bölgesel paleomanyetizma çalışmaları ile yeniden değerlendirildi.

Bu veriler, Gongwangling’in 1,6 milyon yıldan daha eski bir tarihe ait olduğunu ve dolayısıyla günümüzde Çin olan bölgede yaşamış ilk insanlardan birine ait olabileceğini gösteriyor.

(İlgili: ‘Ejderha Adam’, En Yakın Akrabalarımızdan Biri Olabilir

Journal of Human Evolution’da yayımlanan yeni araştırmaya göre, Gongwangling’de bulunan dişler ile Çin’deki daha yakın tarihli arkeolojik sitlerde bulunanlar arasında benzerlikler var: Meipu ve Quyuan River Mouth. Ancak Pleistosen sırasında Asya’yı kolonileştiren Homo erectus popülasyonları arasında belirli bir çeşitliliği düşündüren bazı değişkenlikler de mevcut.

Bu yeni çalışmanın önemi, Asya’nın erken kolonizasyonu hakkında bilgi eksikliğinde yatıyor. Dmanisi bölgesi (Gürcistan Cumhuriyeti), yaklaşık 2 milyon yıl önce Afrika’dan gelen Asya’nın en eski sakinlerine dair çok önemli kanıtlar sağlamıştı.

Ancak Dmanisi’yi 400.000 ila 800.000 yıl önce bu büyük kıta kütlesinde yaşayan Çin’in klasik Homo erectus popülasyonlarıyla (Hexian, Yiyuan, Xichuan veya Zhoukoudian) ilişkilendirmek için çok daha fazla bilgiye ihtiyaç var.

CENIEH’deki Paleobiyoloji Programı koordinatörü José María Bermúdez de Castro, “Gongwangling bölgesi, bu muazzam zaman aralığını kapatmaya yardımcı oluyor ve Asya’nın Pleistosen dönemin farklı anlarında Homo erectus türlerinin ardışık popülasyonları tarafından yerleşilmiş olabileceğini gösteriyor.” diyor.

Homo erectus’un özellikleri

Gongwangling kafatası, Homo erectus için tanımlanan tüm özellikleri karşılıyor: yaklaşık 780 santimetreküplük bir beyni koruyan çok kalın kemiklere sahip alçak ve çok uzun kafatası; dik eğimli ön yüz, gözlerin üzerinde bir tür ikiz vizör oluşturan belirgin kaş kemerleri; bir sagital omurga oluşturmak için tepede yükselen düzleşmiş parietaller; Kafa tabanındaki maksimum parietal kalınlık. Gongwangling’de bulunan kafatasının arka kısmı eksik, ancak rekonstrüksiyon çalışması, bu kemiğin nasıl aniden döndüğünü ve kafa tabanını oluşturduğunu gösteriyor.


CENIEH. 14 Haziran 2022.

Makale: Pan, L., Zanolli, C., Martinón-Torres, M., de Castro, J. M. B., Martín-Francés, L., Xing, S., & Liu, W. (2022). Early Pleistocene hominin teeth from Gongwangling of Lantian, Central China. Journal of Human Evolution, 168, 103212.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login