Caracalla Hamam Kompleksinde Bulunan Atlet Mozaiği

Caracalla Hamam Kompleksi’nde bulunan ve atlet figürlerini gösteren bu taban mozaiği, MS 4. yüzyılın ilk yarısına tarihlendiriliyor.

C: Wikimedia Commons

Bu mozaikler, Caracalla hamamlarının doğu ve batı taraflarındaki eksedralarda bulunan halk kütüphanelerinin tabanlarını oluşturuyordu. Büstleri içeren kare panellere ve atletleri temsil eden tam boy figürlerin yer aldığı dikdörtgen panellere bölünmüştü.

Saçları profesyonel bir sporcuyu simgeleyen, ensedeki karakteristik düğüm olan sirüs şeklinde toplanımış. Atletlerin kolları deri veya kumaştan yapılmış, metal aksamlı cestilerle korunuyor. Vücutlarının güçlü kas yapısı ve yüz hatlarının güçlü hatları, renkli tesseraların zengin bir kombinasyonu ile yaratılmış. Maç hakemleri toga giyiyor.

Sporcular disk atıcılar, cirit atıcılar, güreşçiler, boksörler ve palmiye dalı ve çelenk tutan kazananlardan oluşuyor. Her sporcu ayrı bir birey olarak tasvir edilmiş ve bazılarına kendi isimleri eşlik ediyor (Iovinus, Iovianus, Venator). Hakemlerin çoğunun sakalı var.

C: Wikimedia Commons

Hamam kompleksi MS 3. yüzyılın başında inşa edilmiş olsa da, bu mozaikler muhtemelen MS 4. yüzyılın başında yapılan restorasyon çalışmalarından kalma.

Söz konusu mozaikler, günümüzde Vatikan Müzeleri’nin bir parçası olan Gregorian Profane Müzesi’nde sergileniyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login