Capua Amfitiyatrosu

MS 1. ila 2. yüzyıllar arasında inşa edilen Capua Amfitiyatrosu, Kolezyum’dan sonra en büyük ikinci Roma amfitiyatrosu olarak kabul ediliyor.

(C: Reggia di Caserta)

Capua Amfitiyatrosu, MÖ 5. yüzyılda Etrüskler tarafından kurulan ve Roma döneminde İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri haline gelen antik Capua kentinde yer alıyor.

Kalıntıları güneydoğu tarafında tespit edilen daha az kapasiteli eski arenanın yerine MS 1. yüzyılın sonları ila 2. yüzyılın başları arasında inşa edilen amfitiyatro, Roma İmparatorluğu’nun Kolezyum’dan sonraki en büyük ikinci amfitiyatrosu olarak kabul ediliyor.

40.000’in üzerinde seyirci kapasiteli ve 4 katlı büyük bir yapı olan Capua Amfitiyatrosu’nun tasarımı, diğer Roma amfitiyatrolarına benzer şekildeydi ve seyirci oturma sıraları, gladyatörlerin ve hayvanların alt kata geçmelerini sağlayan yer altı tünelleri ve hücreleri bulunuyordu.

Capua, antik dünyada önemli bir gladyatör eğitim merkeziydi. Amfitiyatronun önündeki alan, ilk ve en ünlü gladyatör okulunun yeriydi. MÖ 73’te, Spartacus’un liderliğindeki köle gladyatörlerin başlattığı ünlü isyan burada gerçekleşti. Spartacus İsyanı olarak bilinen bu isyan, Roma’nın karşılaştığı en büyük köle ayaklanmasıydı.

You must be logged in to post a comment Login