Bursa’da 1800 Yıllık Mitras Mozaiği Bulundu

Bursa’nın ilk kurulduğu Hisar bölgesinde devam eden Hisar Arkeopark Projesi kapsamında yapılan kazılarda, MS. 2. ve 3. yüzyıllara ait olduğu düşünülen Mitras Mozaiği bulundu. Roma dönemine ait mozaik, güneşin bir yıllık süre içinde 12 büyük takım yıldızının içinden geçişini tasvir ediyor.

Bursa'da 1800 Yıllık Mitras Mozaiği Bulundu

Osmangazi Belediyesi, Hisar Arkeopark Projesi ile 2014 yılında çalışmalara başlanan proje kapsamında 1. derece arkeolojik sit alanı kabul edilen kazılarda Roma, Bizans ve Erken Osmanlı dönemi eserlerine ulaşıldı. Kazılarda, 2. ve 3. yüzyıllara ait olduğu düşünülen Roma dönemine ait burçlar ve mevsimleri konu edinen mozaik, MS. 6. ve 7. yüzyıl Bizans dönemine ait başka bir mozaik ortaya çıkarılırken, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait sikkeler ile Osmanlı döneminde şehre su dağıtımının yapıldığı pişmiş toprak künkler bulundu. Kazılarda ayrıca hamam ve çarşı gibi yapılara ait olduğu düşünülen duvar kalıntılarına da rastlandı. Kamulaştırılan ve yıkılan alanlarda devam edecek kazılar sayesinde, alanda ne tür yapıların olduğunun netleşmesi de sağlanmış olacak.

Bursa'da 1800 Yıllık Mitras Mozaiği Bulundu

Hisar Arkeopark’ta yapılan kazılarda öne çıkan bulguların başında yaklaşık 1800 yıllık olduğu düşünülen Mitras Mozaiği geliyor. Roma Dönemi’ne ait mozaiğin özelliği ise güneşin bir yıllık süre içinde 12 büyük takım yıldızının içinden geçişini tasvir ediyor olması. Ayrıca 12 ayı, burçları, 4 mevsimi, gündönümlerini ve ekinoksları simgeleyen bu mozaik, hayvan ve doğa figürleriyle kaplı. Mozaiğin orta kısmında güneşi simgeleyen ‘Mithra’ betimlenmiş.

Hisar Arkeopark Projesi ile bölge açık hava müzesine dönüştürülerek, Bursa’nın uzun zamandır saklı kalan tarihi aydınlatılacak. Hisar Arkeopark’a gelen ziyaretçiler, alanı gezerek zamanda yolculuk yapma imkanına kavuşacak ve tarih öncesi yaşam biçiminin daha iyi anlaşılması sağlanacak.

Bursa'da 1800 Yıllık Mitras Mozaiği Bulundu


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login