Bulgaristan’da 8.200 Yıllık Ev Airbnb’den Kiralık

Bulgaristan’da, Neolitik dönemin ortamını yeniden yaratmak için birkaç yıl önce inşa edilmiş Neolitik köyde 8.200 yıllık ev kiralığa çıktı.

Airbnb’de kiralığa çıkan ve MÖ 6200 yılına ait bir evin yeniden inşa edilmiş hali olan evin bilgileri arasında şunlara yer veriliyor:

“Elektrik yok, Wi-Fi yok. Oldukça özel, bildiğiniz evlerden değil. 8.000 yıllık deneyim! Gerçekten bilinmeyen ve bazen de tuhaf yerleri keşfetmekten hoşlananlar için.”

(Paris Yeraltı Mezarlığı’nda 6 Milyon Ölüyle Bir Gece Konaklama)

İlanda, Neolitik evde kalma tecrübesi edinecek insanlar için yaşanacak duygu ve deneyimin, 8000 yıl öncesine geri dönmek gibi olduğu aktarılıyor. Ayrıca ziyaret etmek için en iyi ayların da Nisan – Ağustos olduğu ifade ediliyor.

Chavdar köyünde yer alan evin günlük kirası 7 Pound.

Bu eşsiz deneyimi yaşacak olanlar, kaldıkları süre boyunca Neolitik köy, park ve ortak mutfağa da erişim sağlayabilecek.

İlanda ayrıca pencere boşluklarında cam olmadığı, zira MÖ 6200’de camın henüz keşfedilmediği bilgisi yer alıyor.

İlan sahibi Grigor Daulov’un ziyaretçiler için notu ise şöyle:

“Merhaba, benim adım Grigor Daulov. Ben Bulgaristan’daki Chavdar Belediyesinin yöneticilerindenim. 50 yıl önce Belediyemiz topraklarında bir Neolitik köy keşfedildi. Birkaç yıl önce, tarihi bulguları restore ettik ve Neolitik Çağ’ın (MÖ 6.200) havasını yeniden yaratan bir Neolitik Köy inşa ettik. Seni ağırlamak ve doğayı tarihi bir bakış açısıyla görmeni çok isteriz. Bulgaristan’daki Chavdar Belediyesine hoş geldiniz.”

Evi Airbnb’de görmek için tıklayın.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login