Bu Kız Orta Çağ’da Ayakları Bağlı ve Yüzüstü Gömülmüş

15 yaşındaki bir kızın Orta Çağ’a ait kalıntıları, onun bir yerleşimin kenarında yüzüstü ve bilekleri bağlı olarak gömüldüğünü gösteriyor.

Orta Çağ İngiltere’sinde yüzüstü ve muhtemelen bileklerinden bağlı olarak gömülen 15 yaşındaki kızın iskelet kalıntıları. C: MOLA

İngiltere’deki bir Orta Çağ topluluğu, yerleşim yerlerini terk etmeden önce özenle inşa edilmiş bir giriş kapısını yıktı ve yerine 15 yaşındaki bir kızı gömdü. Ve kızı gömerken son bir eylem olarak, muhtemelen ayak bileklerini bağladılar ve yüzüstü gömdüler.

Arkeologlar, kızın yerleşimin sınırındaki olağandışı mezarının “ötekiliğin” bir ifadesi olduğunu belirtiyor.

Londra Arkeoloji Müzesi’nde (MOLA) kıdemli bir insan osteoloğu (kemik uzmanı) olan Don Walker, “Muhtemelen bu genç kadının büyüdüğü topluluk tarafından tam olarak nasıl görüldüğünü asla bilemeyeceğiz, ancak gömülme şekli bize onun farklı görüldüğünü neredeyse kesin olarak söylüyor.” diyor.

(İlgili: 400 Yıllık ‘Vampir Çocuk’, Ayaklarında Asma Kilitle Bulundu)

“Kıza yapılan ölü gömme uygulamaları, ölümünün doğasını veya sosyal kimliğini veya ailesinin kimliğini yansıtmış olabilir.”

Kızın ölüsünün mezardan çıkıp canlılara zarar verebileceği inancıyla insanların ayak bileklerini bağlamış olması bile mümkün.

Genç, bir zamanlar yerleşim yerinin giriş kapısını destekleyen ahşap bir direk bulunan bir çukura gömüldü. C: MOLA

Walker, “Kızın bir sınıra yüzüstü gömülmesinin yanı sıra, ayak bileklerinin konumu birbirlerine bağlanmış olabileceklerini gösteriyor. Bu durum, kızın mezardan ‘dönmemesini’ sağlamak için ekstra önlemler alındığı anlamına gelir.” diyor.

MS 680 ile 880 yılları arasında Cambridgeshire’daki Conington köyü yakınlarında gömülü olan kızın kalıntıları, kısa yaşamı boyunca pek çok zorluk yaşadığını gösteriyor: Dişleri yetersiz beslenme kanıtı taşıyor ve sırtı, ağır el emeği ile şiddetlenen bir omurilik eklemi hastalığı olduğunu ortaya koyuyor.

Bu ipuçları, gencin düşük bir sosyal statüye sahip olduğunu gösteriyor. Arkeologlar yaptığı açıklamada, iskeletinde uzun süreli hastalık belirtileri bulunmadığını, bu nedenle kızın ani veya beklenmedik bir şekilde ölmüş olabileceğini söylüyor.

Arkeologlar, 2016 ve 2018 yılları arasında bir inşaat projesi öncesinde yapılan kazı çalışmaları sırasında kızın kalıntılarını gün ışığına çıkardı. Şimdi ise bilim insanları, gencin iskeletini ve mezar alanını daha ayrıntılı olarak incelediler.

Conington’daki Erken Orta Çağ girişinin dijital olarak rekonstrüksiyonu. C: Oxford Archaeology

Erken Orta Çağ İngiltere’sinde ölen insanların çoğu sırtüstü gömüldüğü için kızın yüzüstü pozisyonu alışılmadık bir durum.

Arkeologlar daha önce erken Orta Çağ İngiltere’sinden başka bir yüzüstü gömülen insan kalıntısı bulmuşlardı. Yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Northamptonshire’da, sekizinci yüzyılın sonlarında veya dokuzuncu yüzyılın başlarında gömülen bir kadın, yerleşimin kenarındaki bir hendeğe yüz üstü gömülmüştü.

Bu kadının kolları, başı, boynu ve dördüncü omuru olmadan gömülmüş olması onun bir infaz kurbanı olduğunu gösteriyor.

Arkeologlar, Orta Çağ yüzüstü mezarlarının kasıtlı olarak bir yerleşimin sınırına yerleştirilmesinin mümkün olduğunu söylüyor. Kızın topluluğu, yerleşim yerinin girişinde büyük bir tahta direk çıkardığında, geride kalan çukur rahatlıkla hazır bir mezar işlevi görmüş olabilir.

Radyokarbon tarihlemesine göre kız, yedinci yüzyılın sonları ile dokuzuncu yüzyılın sonları arasında öldü. Oysa yerleşim yerindeki faaliyet sekizinci ve dokuzuncu yüzyıllara tarihleniyor.

Yerleşim, Anglo-Sakson İngiltere’de güçlü bir krallık olan Mercia’nın idari merkezlerinden biri olarak hizmet etti. Ancak krallık güç kaybetmeye başlayınca yerleşim yeri terk edildi.

Kızın mezarı, yerleşim yerinin terk edilmesiyle aynı zamana denk geldiyse (mezar olarak hizmet veren kapı direğinin kaldırılmasının gösterdiği gibi) bu muhtemelen topluluğunun ilerlemeden önce yaptığı son şeylerden biriydi.


Live Science. 15 Ağustos 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login