Bilim İnsanları, Bir Youtuber’ın ‘Primat Kafatası’ Keşfini Yalanladı

Amerikalı YouTuber Coyote Peterson tarafından British Columbia’da “büyük bir primat kafatası” bulunduğu iddia edildi.

Bu gönderilerde Peterson, keşfi “birkaç hafta boyunca” hükümet yetkililerinden ve kazıyla ilgili “görüntüleri durdurmaya çalışabilecek” diğer kişilerden sakladığını yazdı. Ancak uzmanlar, Peterson’ın iddiasının son derece şüpheli olduğunu ve hayvan kalıntılarını gizlice çıkarmanın ve ulusal sınırların ötesine taşımanın yasa dışı olabileceğini söyledi.

Gönderide şöyle yazıyordu: “Eminim bu resimler kaldırılacaktır… muhtemelen hükümet veya eyalet parkı yetkilileri tarafından çekilen video da kaldırılacak… ama kafatası güvende. Sizin düşündüğünüz şey bu mu bilmiyorum… ama Pac Northwest’te bir primat kafatası bulmayı açıklayamıyorum! Neye inanıyorsunuz?”

İnsanlar dışında şu anda Kuzey Amerika’da yaşayan büyük primatlar yok ve Bigfoot gibi ormanda yaşayan anlaşılması zor hominidlerin hikayeleri yüzyıllardır devam etse de, bu tür yaratıkların var olduğuna dair hiçbir kanıt yok.

(İlgili: Gündemi Sürekli Meşgul Eden 5 Asparagas Arkeoloji Haberi)

YouTube kanalı “Brave Wilderness” ile tanınan ve Animal Planet’te “Coyote Peterson: Brave the Wild” adlı bir diziye ev sahipliği yapan Peterson, bu hafta sonu YouTube’da kafatasının görüntülerini yayınlayacağını da yazdı.

Ancak bu arada, bilim insanları Twitter’da iddia edilen keşfe tepki gösterdiler, iddianın güvenilirliğini sorguladılar ve Peterson’ın eylemlerinin – gönderilerinde açıklandığı gibi – etik ve yasal sınırları aşabileceğini öne sürdüler.

Yaban hayatı ticaretinde uzmanlığa sahip bir bilim danışmanı ve National Geographic Explorer olan Jonathan Kolby, “Vahşi doğada ‘bulunmuş’ olsa bile, herhangi bir primat örneğini Amerika Birleşik Devletleri’ne sokmak yasa dışı. Bilginiz için @COYOTEPETERSON’ı bildiriyorum…. çünkü Kocaayak’ı bulduğunuzu düşünseniz bile, @USFWS veya @CBP bu konuyu onaylamayabilir……” diyor.

Jeolog ve “The 50 State Fossils: A Guidebook for Aspiring Paleontologist” (Schiffer Publishing, Ltd., 2018) kitabının yazarı Yinan Wang, Peterson’ın kafatasının AliExpress’te satın alınabilen bir goril kafatası kalıbına çok benzediğini belirtiyor. Wang’ın attığı tweet, AliExpress ürününün ve Peterson tarafından paylaşılan fotoğrafların yan yana karşılaştırmasını içeriyor.

Birleşik Krallık’ta omurgalı bir paleontolog ve bilim iletişimcisi olan Darren Naish, “Bu, sayısız anatomik ayrıntıdan da anlaşılacağı gibi ve uzmanlar tarafından doğrulandığı gibi, şüphesiz bir goril kafatası. Ayrıca, belirli bir goril kafatasının ticari olarak temin edilebilen yayınlarıyla aynı görünüyor.” diyor. “Bilinmeyen bir primatın gerçek bir kafatası olabileceği fikrini hemen eleyebiliriz. Hayır. Bilinen bir türün kafatası.”

Peterson, gönderilerinde kafatasının hala elinde olduğunu ve örneğin güvende olduğunu ve primatolog incelemesini beklediğini söyledi. Kafatasının “güvenli konumu” belirtilmedi, ancak ABD’deyse, Peterson’ın gönderileri, örneği bir şekilde ABD-Kanada sınırından kaçırdığını gösteriyor.

Kafatası gerçek olsaydı, böyle bir eylem yasa dışı olurdu, çünkü “biyolojik örnekler” ve vahşi yaşam ürünleri veya kemik gibi parçaların ABD’ye taşınması, ABD Gümrük ve Sınır Korumasına göre izin gerektirir.

Naish, “Ayrıca, primat örneklerinin taşınması, yabani hayvan ve bitki örneklerinin uluslararası ticaretinin bu türlerin hayatta kalmasını tehdit etmemesini sağlamayı amaçlayan uluslararası bir anlaşma olan CITES tarafından düzenlenir.” diyor. “Öyleyse, bir kişinin vahşi doğada bir primat örneği bulabileceğini ve sonra onu taşıyabileceğini ima etmenin çok sorumsuz olduğunu iddia edebilirsiniz.”

Ve Peterson, kafatasını Kanada’daki bir milli parkta bulduysa, Parks Canada’ya göre, eylemleri Kanada Ulusal Parklar Yasası ve Ulusal Park Genel Yönetmeliği uyarınca yasa dışı. Bu düzenlemeler, bir parktan herhangi bir “doğal nesnenin” izinsiz olarak çıkarılmasının yasa dışı olduğunu ve bir parktan canlı veya ölü yaban hayatı kaçakçılığının da bir suç olduğunu belirtiyor.

Ve kafatasının fosil olarak kabul edilebileceği bir senaryoda, British Columbia’daki yasalar, bireylerin omurgalı fosilleri toplamasını yasaklıyor ve herhangi bir “olağandışı veya nadir numunenin” Royal BC Müzesi’ne bildirilmesini şart koşuyor.

Naish, teorik yasallık sorularına ek olarak, Peterson’ın gönderilerindeki “komplo tacirliği” dilinin durumu daha da kötüleştirdiğini söylüyor.

Naish, “Bana Coyote Peterson’ın bu tür şeyleri oldukça sık tıklama tuzağı olarak yaptığı ve bunun yakında paylaşacağı bir videoyu tanıtmak için yapılan bir numara olduğu söylendi. Belki de bu zararsız bir eğlence olarak algılanmalı. Ancak bilim karşıtı duyguların ve komplo kültürünün ciddi bir sorun olduğu bir çağda, bu gerçekten iyi bir görünüm değil.” diyor.


Live Science. 9 Temmuz 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login