Avustralya’da Şişeye Konmuş En Eski Not Bulundu

132 yıl önce içine bir not konarak bir Alman gemisinden denize fırlatılan cin şişesi, Batı Avustralya’da sahile vurdu. 132 yıllık şişe, şimdiye kadar içinen not konarak denize atıldığı bilinen en eski şişe oldu.

Batı Avustralya’da bulunan şişenin geminin koordinatlarını ve ismini, ayrıca denize atıldığını kaydeden bir mesajı vardı. C: Kym Illman

İçine not konarak denize atılmış bilinen en eski şişe, Batı Avustralya’da bir çift tarafından bulundu. Çift, söz konusu şişeyi kitaplıkta güzel görünebileceği düşüncesiyle aldığını belirtti.

Tonya Illman, Ocak ayında Wedge Adası yakınlarındaki kum tepelerinde 132 yaşındaki cin şişesini buldu. Kocası Kym Illman, eşinin önce bunu bir çöp sandığını, ancak daha sonra üzerindeki değişik yazılardan dolayı kitaplıklarında iyi duracağını düşündüğünü söyledi.

Tonya daha sonra şişenin içine baktığında, rulo yapılmış bir not buldu. Almanya’da basılmış olan notun tarihi 12 Haziran 1886 idi. Bu tarih, daha sonra Batı Avustralya Müzesi tarafından da doğrulandı.

Kym Illman, “Bu tamamen bir şanstı. Daha büyük bir şok bekleyemezdik.” diyor.

132 yıllık cin şişesi.

Müzenin deniz arkeolojisi asistan kütüphanecisi Ross Anderson’e göre, şişe, Alman deniz yolculuğu gemisi Paula’dan, 1886 yılında Avustralya sahiline 950 kilometre uzaklıkta Hint Okyanusu’nda atıldı.

O tarihlerde, Alman gemileri okyanus akıntılarını izlemek için denize binlerce şişe atacakları 69 yıllık bir deney yürütüyorlardı.

Her mesaj geminin koordinatları, tarihi ve Anderson’un mesajı doğrulamak için kullandığı gemi ismi ile işaretlenmişti.

(Baltık Denizi’nde 170 Yıllık Bira Bulundu)

Illmans’ın mesajındaki ayrıntılar Paula’nın deniz kayıtlarıyla eşleşti ve Anderson da el yazısı örneklerini Paula’nın meteoroloji günlüğü içindeki kaptanın girişleriyle karşılaştırdı.

“İnanılmaz bir şekilde, 12 Haziran 1886’da, denize doğru atılmış bir akıntı şişesini belirten kaptan tarafından yapılan bir giriş vardı.”

Bulgu, Alman Deniz Rasathanesi uzmanları tarafından da doğrulandı. Daha önce bir şişedeki en eski mesaj 108 yıllıktı.

132 yıllık şişenin içinden çıkan kağıtta, koordinatların ve tarihin yazılması için boşluklar var.

Kym Illman, şişeyi eve getirdikten sonra, nemli kağıtları kurutmak için beş dakika fırına koyduklarını söyledi.

“Temel düzeyde Almanca biliyorum ve anladığım kadarıyla bulan kişinin koordinatları ve tarihi yazarak geri göndermesi isteniyordu.”

(Kanada’da Okyanusta Bulunan 120 Yıllık Bira Hala İçilebilir Durumda)

Bugüne kadar aynı Alman deneyinde denize atılmış 662 diğer mesaj bulundu ve geri gönderildi. Bu mesajların en sonuncusu 1934 yılında bulunmuştu.

Rekor 108 yıllıktı

Daha önce bir şişeye konarak denize atılmış en eski not 108 yıllıktı. 1906 yılında İngiltere’de Deniz Biyolojisi Derneği tarafından denize atılan bir şişe, 17 Nisan 2015’te Almanya’daki Amrum Adası kıyılarına ulaştı. İçinde bir not bulunan şişe denizde tam olarak 108 yıl, 4 ay ve 18 gün geçirmişti. 2016 yılında Guinness Dünya Rekorları, şişenin, içinde not olan en eski şişe olduğunu onayladı.

Daha önce bulunan 108 yıllık şişe ve not.

Şişelere konulan notlar hem araştırmacıların hem de halkın ilgisini çekmiştir ve haklarında ilginç hikayeler olduğu ortaya çıkar. 2014 yılında, 17 Mayıs 1913’te bir Alman tarafından yazılan bir notu taşıyan bir şişe keşfedilmişti. Araştırmacılar şişedeki notu yazan adamın torununu bulup, notu dedesini hiç görmemiş olan kıza verdiler.


The Guardian. 6 Mart 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login