Avustralya’da 1 Ton Ağırlığında Garip Keseli Hayvanlar Vardı

Soyu tükenmiş bir tür olan Palorchestid keseli hayvanları, yaşayan canlılardan farklı olarak garip bedenlere ve yaşam tarzlarına sahipti.

Avustralya, bazıları 1.000 kg ağırlığına ulaşan garip keseli dev hayvanlara ev sahipliği yapıyordu. C: Hazel Richards

Son 25 milyon yılın çoğunda doğu Avustralya, soyları tükenmekte olan palorchestid adlı soylu tükenmiş bir grup keseli hayvana ev sahipliği yapıyordu. Bu hayvanlar büyük bedenleri, tuhaf tapir benzeri kafatasları ve geniş pençeleri ile biliniyor. Fakat şimdiye kadar uzuvlarının morfolojileri hakkında detaylı bir çalışma yapılmamıştı.

Yapılan çalışmada araştırmacılar, bu hayvanların kollarının ve bacaklarının işlevini ve evrimini karakterize etmek için değişik jeolojik yaşlarda 60’dan fazla fosil palorchestid örneğini inceledi.

(Dünyadaki Dev Canlıların Yok Oluşundan İnsanlar mı Sorumlu?)

Söz konusu hayvanlar, evrimleri boyunca daha da büyümüş ve garipleşmişti. Uzuv oranlarını beden ölçüsü için bir vekil olarak kullanan araştırmacılar, en son ve en büyük palorchestid grubunun 1000 kilonun üzerinde olabileceğini tahmin ediyor.

Palorchestidlerin önkol kemikleri, 25 milyon yıl önce doğu Avustralya ve Tazmanya’da dolanan devasa keseli hayvanlar. C: H Richards

Ayrıca, ön kolları çok kaslıydı ve büyük olasılıkla yapraklarda ve dallarda kapma veya kazıma için uyarlanmışlardı. Bilinen memelilerden farklı olarak, en büyük palorchestidlerin dirsek eklemleri hareketsiz ve kabaca 100 derecelik bir açıyla sabitlenmiş gibi görünüyor. Böylece kollarını kalıcı olarak bükülmüş birer yiyecek toplama araçları olarak kullanıyorlardı.

Bu çalışma, palorchestid keseli hayvanlarında uzuv morfolojisinin ilk resmi açıklamasını sağlıyor ve modern Avustralya ekosistemlerinde artık var olmayan bir nişi doldurmuş dev bir otobur grubu ortaya çıkarıyor.

Fosil kalıntıları, omuzlar ve bilekler gibi palorchestid gövdesinin bazı kısımları için hala eksik, ancak araştırmacılar mevcut müze koleksiyonlarında daha fazla materyal bulunabileceğini umuyor.


Phys. 13 Eylül 2019.

Makale: Richards, H. L., Wells, R. T., Evans, A. R., Fitzgerald, E. M., & Adams, J. W. (2019). The extraordinary osteology and functional morphology of the limbs in Palorchestidae, a family of strange extinct marsupial giants. PloS one, 14(9), e0221824.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login