Atlantis Tarzı Efsanelerin Bazıları Gerçekten Yaşandı

Yerel efsaneler genellikle dalgalar tarafından yutulan şehirleri veya adaları anlatır. Şimdilerde bu hikayelere şüpheyle yaklaşıyoruz ama bazıları gerçekten yaşanmıştı.

Atlantis, yüzyıllardır insanların hayal gücünü harekete geçiriyor.

Dehşet verici bir gecede, tanrılar o kadar şiddetli bir ateş ve deprem taburu gönderdiler ki, Ütopik Atlantis krallığı okyanusun derinliklerine battı ve bir daha asla bulunamadı.

2.300 yıldan fazla bir süredir insanları büyüleyen Platon’un efsanesi böyle anlatıyor. Pek çok insan daha sonra Atlantis’in tam olarak nerede olduğuna dair teoriler ortaya attı: Akdeniz’de, İspanya açıklarında, hatta Antarktika altında. Popüler bir teoriye göre Atlantis mitinin, yaklaşık 3.600 yıl önce volkanik bir patlama ile kısmen tahrip olan, günümüzde Yunan adası Santorini olan Thera’nın kaderi ile ilişkili olduğu. Ancak çoğu olmasa da birçok bilim insanı Atlantis’i gerçek bir konuma asla bağlamayacağımızı düşünüyor.

(Yunan Efsanelerine Konu Olan Amazonlar Gerçek miydi?)

Sunshine Coast Üniversitesi’nden jeolog Patrick Nunn, “Atlantis hikayesinin bir efsane olduğuna dair herhangi bir soru olduğunu sanmıyorum.” diyor.

Ancak Atlantis, batık bir şehre dair tek efsane değil. Tüm dünyada benzer hikayeler anlatılıyor ve şimdi ise bazılarının doğru olduğu görülüyor.

Santorini devasa bir volkanik kalderaydı.

Platon, devasa depremlerin ve tsunamilerin olağan olmadığı, dünyanın volkanik ve tektonik olarak aktif bir bölgesinde yaşıyordu.

Nunn, “Neler olup bittiğini gözlemledi ve Atlantis hakkındaki anlatısının kulağa daha inandırıcı gelmesini sağlamak için bu gözlemlerdeki ayrıntıları kullandı. Ama sanırım Atlantis’i belirli bir yer olarak düşünmemizin bir yolu yok.” diyor.

Nunn’ın bu talihsiz krallık hakkındaki şüpheciliğine rağmen, kendisi bazılarının gerçekten eski jeolojik olaylara ışık tutabileceği inancıyla benzer mitlere ilgi duymaya başlayan, büyüyen bir jeologlar grubundan biri.

1966’da bilim insanı Dorothy Vitaliano, bu disiplin için bir isim buldu: jeomitoloji. “Doğduğu bir efsanenin veya efsanenin altında yatan gerçek jeolojik olayı bulmanın bilimi.”

Solomon Adalılar, batık toprakların hikayelerini anlatıyor.

Çevresel arkeolog Bruce Masse, “Mitler büyük ölçüde olay temellidir, çünkü büyük ölçüde toplumu felakete uğratan bir olay veya olayların kombinasyonu tarafından tetiklenirler” diyor. “O halde bu efsaneler, kurtarılabilen ve hatta tarihlenebilen olaylara dair bir pencere sağlar.”

Bu tür “jeomitlerin” yakından incelenmesi, değerli bilgileri ortaya çıkardı – örneğin, Fiji’deki Nabukelevu yanardağının en son patlaması için bir tarih.

(Efsaneleri ve Etkileyici İnanç Sistemleriyle Aborjinler)

Ve bilim insanlarının üzerinde düşünecekleri efsaneler veya jeolojik olaylar konusunda hiçbir sıkıntısı yok: Çok sayıda volkan ve deprem hikayesi olduğu gibi, felaket getiren sellerin ve denizin altına batmış toprakların hikayeleri de var.

Nunn, Güney Pasifik’in Solomon Adaları’ndaki başka bir kayıp ada olan Teonimanu’nun hikayesini duyduğunda, hemen ilgisini çekti. Nunn, “Yüksek bir karaydı, alçak bir mercanada veya kolayca yok olabilecek kumdan resif adası değildi.” diyor Nunn. “Kaybolan önemli bir adaydı.”

Solomon Adaları bir üyesini kaybetti.

Hikayede, karısı Sauwete’au’nun, Teonimanu adasında başka bir adamla yaşamaya gittiğinde kocası Roraimenu’nun ne yaptığından bahsediyor. Öfkeli Roraimenu, intikamını almak için bir dalga laneti satın alıyor ve Teonimanu adasına gidiyor, dört dalgası kanosunun önüne, dördü arkada.

Karaya çıktığında, iki taro bitkisi dikti ve aceleyle kendi Ali’ite adasına çekildi. Lanet, yapraklar taro bitkisinde filizlendiğinde felaketin başlayacağını belirtti. O gün Roraimenu bir dağın tepesinden Teonimanu’da sekiz dalganın teker teker gidişini izledi ve bir daha asla görülmeyecek şekilde adayı batırdı.

Nunn, hikayedeki dalgaları bir tsunaminin açıklaması olarak yorumluyor. Birçok tsunami bir dizi dalgadan oluşur. Nunn, “Ama tabii ki, dalgalar adaları, özellikle de yüksek ve volkanik adaları batıramaz.” diyor.

Bu aslında, jeologların her zaman dik bir deniz altı yamacının kenarında sallanan adayı ele geçirdiğine inandıkları bir deniz tabanı depremiydi. Sarsıntılar temelleri salladığında, büyük bir heyelan Teonimanu’yu su altına taşıdı ve bu süreçte muhtemelen bir tsunami dalgası oluşturdu.

Harivamsa’dan Altın Şehir’de Lord Krishna, yaklaşık 1600.

Felaketten sağ kurtulan insanlar, hikaye, dalgalar ve adanın yıkımı ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlıdır. Nunn, “Demek ki, dalgaların çıkmasıyla aynı anda adanın aniden batmasını birbirine bağlıyorsunuz. Elbette bilgisiz bir gözlemci için ikisini birbirine bağlamak mantıklı.” diyor.

Nunn da benzer efsanelerle karşılaşmıştı, ancak onları adalarda yaşamış insanların kayıp nüfuslarının tanımları olarak yorumlamıştı – adaların kendilerinin gerçek kaybı değil.

Aslında, Nunn’un Teonimanu adası için düşündüğü şekilde tüm adaların denizin altına kayma olasılığına dair hala bazı bilimsel şüpheler var. Ancak Nunn, Teonimanu gibi bir adadaki malzeme hacminin hala büyük karasal toprak kaymalarında hareket eden miktardan çok daha az olduğuna dikkat çekiyor.

Dahası, bölgedeki deniz tabanında yapılan araştırmalar, daha eski adalarla birlikte yamaçta daha aşağıda olan bir dizi adanın kaybının kanıtı olabilecek batık enkazları ortaya çıkardı. Nunn, “Bu, adaların tamamının yok olabileceğini bana açıkça gösterdi.” diyor.

Mahabalipuram’daki batık tapınaklardan biri.

Kıyı şehirlerinin dalgaların içinde kaybolduğu eski hikayeler daha az dramatik değil. Dünya edebiyatının en uzun epik anlatısı olma şerefine sahip 4000 yıllık bir şiir olan Mahabharata da dahil olmak üzere eski Sanskrit metinlerinde pek çok şey anlatılıyor. Mahabharata ve başka bir Sanskrit destanı – Ramayana – orijinal olarak palmiye yaprakları üzerine yazılmıştı.

Mahabharata’daki bir hikaye, Lord Krishna’nın bir savaş zaferinin ardından Dwaraka şehrini cennetteki evi için nasıl terk etmeye karar verdiğini anlatır. Daha sonra Umman Denizi burayı sular altında bırakır. Uzun zamandır efsanevi bir krallıktan başka bir şey olmadığına inanılsa da, 1963 yılında yapılan bir arkeolojik araştırma, Dwaraka’yı Hindistan’ın Saurashtra sahilinde denizin altında sağlam bir şekilde keşfetti.

Poompuhar şehri ve Mahabalipuram kentindeki antik kalıntılar hakkında da benzer hikayeler var. Her ikisinin de artık var olduğu biliniyor: Mahabalipuram kalıntıları 2004 Hint Okyanusu Tsunamisinden sonra “yeniden ortaya çıktı”. Nunn, “Bu yerlere baktığınızda hepsi aynı şeyi söylüyor” diyor. “O büyük dalgalar karaya çıktı ve insanların yaşadığı yerleri silip süpürdü.”

Ancak Nunn, tsunamilerin tek başına bu tür şehirlerin batmasını ve ardından terk edilmesini açıklamadığına inanıyor.

20.000 yıl önce, Dünya’nın çoğu böyle görünüyordu.

Bunun yerine, buzul sonrası deniz seviyesinin sürekli yükselişinin yavaş yavaş kıyı bölgelerini ele geçirdiğine ve tsunamilerin işi bitirdiğine inanıyor.

Ancak bu daha az göz alıcı, kaplumbağa-tempolu su baskınları hakkındaki hikayeler çok az ve çok uzak. Galler Üniversitesi Trinity Saint David’den jeoarkeolog Martin Bates, “Biz insanlar felaket hikayelerini seviyoruz, ancak kademeli değişime uyum sağlamak o kadar iyi satmıyor” diyor.

Yani, Avustralya kıyılarında yaşayan bir Aborjin değilseniz.

Yaklaşık 20.000 yıl önce, son buzul çağının en soğuk zamanında, deniz seviyesi bugünkü seviyesinin yaklaşık 120 metre altındaydı.

Avustralya’da deniz seviyesinin yükselmesine dair efsaneler anlatıldı.

Ancak sıcaklıklar yükseldikçe, büyük buz kütleleri erimeye ve dünya okyanuslarına su dökmeye başladı. Sonraki 13.000 yıl boyunca, deniz seviyeleri kademeli olarak mevcut seviyelerine ulaştı.

Avustralya’daki New England Üniversitesi’nde dilbilimci olan Nicholas Reid, “Avustralya’nın bu konudaki konuşmalarla dolup taştığını düşünüyoruz, çünkü bu büyük bir endişe olmalıydı.” diyor.

Aborjin toplumları muhtemelen Avustralya’da yaklaşık 65.000 yıldır var olmuş ve 1788’deki Avrupa kolonizasyonuna kadar izole kalmıştı. Avustralya, kuşkusuz yaşamak için zor bir ortamdı ve nesiller boyunca hayatta kalmak, yiyecek, doğal ortam ve iklim hakkındaki bilgilerin bir nesilden diğerine aktarılmasına bağlıydı.

Reid, Nunn ile ekip kurdu ve aralarında, deniz seviyesinin bugünkünden daha düşük olduğu veya yükseldiği zamanları anlatan öyküler için belgelenmiş Aborjin Avustralya hikayelerini araştırdılar. Avustralya kıyılarının farklı yerlerinden sular altında kalan ve bir daha asla ortaya çıkmayacak manzaraları anlatan bu tür 21 hikaye buldular.

Aborjinler denizde balık tutuyor.

Avustralya’nın kıyı arazisinin düşük bir topografyaya sahip olduğu bölgelerde, deniz seviyesindeki küçük bir yükselme bile nispeten hızlı bir şekilde büyük kara parçalarını çekebilirdi.

Reid, “İnsanlar her yıl denizin yükselişte olduğunun farkında olmalıydı. Ve babalarından, büyükbabalarından ve büyük büyükbabalarından, denizin daha da uzakta olduğuna dair hikayeleri olmalıydı.” diyor.

Bu hikayelerden bazıları, Melbourne yakınlarındaki Port Phillip Körfezi çevresindeki kanguru avlanma alanlarının kaybolması gibi, deniz seviyesinin daha düşük olduğu bir zamanın pragmatik tasvirlerini oluşturuyor.

Diğerleri daha mecazi. Bu mecazi hikayelerden birinde, atalarından kalma bir karakter olan Ngurunderi, Kanguru Adası’na yürüyerek kaçmaya çalışan eşlerini kovalamıştı. Ngurunderi öfkeyle denizleri yükselmeye çağırdı, adayı anakaradan ayırdı ve kadınları sudan çıkan kayalara dönüştürdü.

Araştırmacılar, her hikayeyi anlattığı belirli jeolojik olayla birleştirerek, bazı anlatıların 7.000 ila 10.000 yıl arasında tarihlendirilebileceğine inanıyorlar.

Reid, “10.000 yıldan bahsediyorsanız, gerçekten 300 ila 400 nesilden bahsediyorsunuz” diyor. “400 nesilden fazla her şeyi aktarabileceğiniz fikri olağanüstü.”

Kiribati yükselen denizler nedeniyle risk altında.

Bilim insanları daha önce bu tür hikayelerin doğruluğunun yazıya dökülmeden 800 yıldan fazla devam edemeyeceğini düşünüyorlardı. Ancak Reid, yerlilerin hikaye anlatma kültürünün temel bir özelliğinin – “nesiller arası çapraz kontrol” süreci – hikayelerin bin yıl boyunca dayanıklılığını açıklayabileceğine inanıyor.

Bu süreçte, bir baba hikayeyi çocuklarına aktarır – ve onların yeğenleri, çocukların bu hikayeleri doğru bir şekilde bilmelerini sağlamaktan sorumludur.

Reid, “Bu mekanizma, yüksek doğruluk derecesiyle hikaye anlatımının tekrarlanmasını mümkün kılan nesiller boyunca bir yapı iskelesi oluşturuyor.” diyor.

Araştırmacılar, Avustralya’nın katıksız izolasyonunun hikayelerin bozulmadan hayatta kalma yeteneğini de etkilemiş olabileceğine inanıyor. İnsanların hareketi açısından, Avustralya istikrarlı bir kıta olmuştu ve işgalci ordular yoktu.

Reid, “Bu hikayeler, denizin yükseldiği, kıta sahanlığının sular altında kaldığı ve böylece insanların daha önce yaşadıkları toprakları kaybettiği bir zamanı anlatıyor.” diyor. “Bu hikayeler ve buna verilen yanıtlar 2015’te hala anlatılıyor.”

Ancak 7.000 yıl veya daha uzun süredir devam eden hikayelerin anlatılmaya devam edip etmeyeceği Nunn’ı ilgilendiren bir konu.

Aborjin ve Pasifik Adası topluluklarında, genç neslin bazı üyeleri ana dillerini öğrenmiyor ve kültürel geleneklerle daha az ilgileniyorlar.

“Büyükanne ve büyükbabalarının yine de inandırıcı gelmeyen hikayelerini dinlemek yerine yeni bir zil sesi veya benzer bir şey indirmeyi tercih ediyorlar. Korktuğum şey, önümüzdeki 20 yıl içinde bu anlatıları toplamazsak, o zaman tamamen ortadan kalkacakları.”

Cep telefonlarının bin yıldır var olan hikayelerin yayılmasını engelleyebilmesi oldukça sinir bozucu ve jeomitologlar için hayati bilgilerin telafi edilemez bir şekilde kaybedilmesi anlamına gelebilir.

Aynı zamanda ada ve kıyı toplulukları üzerinde de zararlı bir etkisi olabilir, çünkü Nunn, deniz seviyesinin yükselmesiyle ilgili kültürel mitlerin mevcut iklim değişikliğine uyum stratejilerine yerel katılımı canlandırmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Deniz seviyesinin yükselmesi mitleri, kıyı topluluklarına yardımcı olabilecek adaptasyon türleri hakkında ipuçları bile içerebilir.

Belki de en önemlisi, mitler, jeolojik olaylar için mevcut bilimsel yöntemlerle doğrulanamayacak bir doğrulama biçimi sağlayabilir.

Nunn, “Yerbilimciler olarak geçmişe bakıyoruz ve olayların yaşandığı sonucuna varıyoruz, ancak bunların gerçekleştiğini kanıtlayamıyoruz” diyor. “Ama biri ‘Bunun olduğunu gördüm ve böyle oldu’ derse, bu inanılmaz. Alabileceğiniz en iyi doğrulama budur.”


BBC. 19 Ocak 2016.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login