Arkeologlar, Kral Arthur ile İlişkili Mezarı Kazıyor

Arkeologlar, alanı çevreleyen gizemlerin bir kısmına cevap vermeyi umarak Kral Arthur ile ilişkili 5.000 yıllık bir mezarda kazmaya başladı.

C: The University of Manchester

Arthur’s Stone (Arthur’un Taşı), İngiltere’nin Herefordshire kentinde hem Golden Vadi’ye hem de Wye Vadisi’ne bakan bir tepede yer alan, odacıklı bir taş mezar.

Orijinal boyutu ve şekli hala gizemini koruyan bir tümülüsün içine yerleştirilmiş iç odanın sadece daha büyük taşları günümüze ulaştı. Oda, üzerinde 25 tondan daha ağır olduğu tahmin edilen muazzam bir kapak taşı ile dokuz dik taştan oluşuyor.

(İlgili: İngiltere’de Kral Arthur Zamanına Ait Kraliyet Mezarları Bulundu)

Site, Neolitik döneme, MÖ 3.700 ile MÖ 2.700 arasına uzanıyor ve MS 13. yüzyıldan beri Kral Arthur ile bağlantılı olarak kabul ediliyor.

Efsaneler, burada Arthur’un, düşerken Quoit Taşı üzerinde bir iz bırakan bir devi yendiğini iddia ediyor. Diğer efsaneler, mezarın Arthur’un büyük savaşlarından birinin bir işareti olduğunu veya orada dua etmek için diz çöktüğünde izlerin Arthur tarafından bırakıldığını öne sürüyor.

Arkeologlar, İngiliz Mirası ve Manchester Üniversitesi arasındaki ortak bir projenin parçası olarak, stratigrafiyi ortaya çıkarmak ve herhangi bir arkeolojik kalıntıyı kaydetmek için ilk kez toprağı kaldırıyorlar.

C: The University of Manchester

Anıtın güneyinde Manchester Üniversitesi ve Cardiff Üniversitesi tarafından yürütülen önceki kazılar, anıtın başlangıçta güneybatıda bir tarlaya uzandığını ve yuvarlak uçlu, alçak bir toprak höyük şeklini almış olabileceğini ortaya çıkardı.

Son kazıların aynı bölgedeki benzer anıtlarda bulunan eksik iskelet kalıntıları, çakmaktaşı yongalar, ok uçları ve çanak çömlek gibi arkeolojik kalıntıları ortaya çıkarması umuluyor. Bu, mezar yapımcıları hakkında yeni bilgiler verecek ve ekibin Arthur’un Taşı’nın orijinal boyutunu ve şeklini daha iyi anlamasını sağlayacak.

English Heritage Gönüllü Müdürü Ginny Slade, “Arthur’s Stone, ülkenin en önemli anıtlarından biri ve bu kazı, halk üyelerine arkeolojiyi iş başında görmeleri için gerçekten nadir ve heyecan verici bir şans veriyor.” diyor.


University of Manchester. 1 Temmuz 2022.

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login