Arabistan’da Arkeolojik Kazılar Umman Tarihini Aydınlatıyor

Doğu Arabistan’daki Umman yarımadasında yürütülen kazı çalışmaları, 5000 yıllık Aflaj Su Kanalları sistemi hakkında detaylı bilgiler veriyor.

Oman_01

İtalya Pisa Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından Doğu Arabistan-Umman’da Khor Rori, Wabar, Al Baleed arkeolojik alanlarında kazılar yürütülmekte. Doğu Arabistan’da yürütülen bu kazılardan ise bölgesel ölçekte önemli bilgilere ulaşılıyor.

2004 yılında yerel yöneticiler ile araştırmacıların ortak çalışma kararı ardından özellikle Umman bölgesinde araştırmalar yoğunlaştı. Bu araştırmalarda hedef, erken Arap kabilelerinin tarihini anlayabilmek ve bu doğrultuda Doğu Arabistan’ın tarihsel gelişimini ortaya koyabilmek. Özellikle bu araştırmalar, Umman yarımadasındaki Aflaj (su kanalları) sistemi hakkında detaylı bilgiler veriyor. Yaklaşık 5000 yıllık bir sistem olan Aflaj, Umman tarihinin en önemli kültürel değeri olarak kabul görmekte. Yerel yöneticiler ise yapılan araştırmaların Umman’a tarihsel ve ekonomik açıdan önemli getiriler sağlayacağını düşünmekte.

640px-Misfah_(6)

Araştırma yapılan sitler arasında ise Salut Kalesi önemli bir yer tutmakta. Detaylı olarak araştırılmış olan yerleşimin MÖ. 2450-2100 / 2000 yılları arasına tarihlendiği düşünülmekte. Kale yapısındaki araştırmalar ise karmaşık anıtsal bir su yönetim sisteminin açığa çıkarılmasını sağlamış.

Kalenin yapısal özellikleri de yapılan çalışmalar sayesinde tam olarak anlaşılabilmiş durumda. Kazıda taş kap parçaları, demir çağ mühürleri gibi özel buluntular da ortaya çıktı. Araştırmacılar kalenin geniş anlamda düşünüldüğünde bu bölgede en iyi bilinen demir çağ kompleksi olduğunu belirtmekte. Bunun yanında yerleşim, ova seviyesinde başka sağlam kalmış demir çağı tabakalarının da olabileceğini kanıtlamakta.

Araştırmalar devam ettiği sürece karanlıkta kalmış erken Arabistan tarihi hakkında pek çok önemli bilginin ortaya çıkarılabileceği ve kültürel olarak bölgedeki en önemli değerlerden biri olan Aflaj sisteminin de detaylarının öğrenebileceği söylenebilir.


Times of Oman

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login