Antik Yunanlar, Savaşmak için Paralı Asker Tutmuş

Toplu mezarlardaki bulgular, antik tarihçilerin açıklamalarını destekliyor, ancak bahsedilmeyen bir şey vardı: paralı askerler.

Sicilya adasındaki antik bir Yunan kolonisi olan Himera yakınlarında kazılan toplu mezarlar, MÖ beşinci yüzyılda şehri Kartacalı düşmanlardan korumak için savaşan savaşçılara aitti. C: Stefano Vassallo

Yaklaşık 2.500 yıl önce, Sicilya’nın kuzey kıyısındaki bir Yunan kolonisi olan Himera’nın surlarının dışında iki ordu çatıştı. Himera’dan ve komşu Agrigento ve Syracuse kolonilerinden gelen Yunan kuvvetleri, Akdeniz’in Afrika kıyılarından gelen büyük rakipleri Kartacalılarla savaştı. Çatışmalar şehrin batı nekropolü boyunca şiddetlendi, ölen savaşçılar mezarların arasına devrildi.

Bugün çok az bilinmesine rağmen, antik yazarlar MÖ 480’de yaşanan savaşı, Yunan kültürünü harika yapan şeyin bir örneği olarak tasvir ettiler. Diodorus Siculus ve Herodotus gibi Yunan tarihçilerine göre, çeşitli Sicilya şehirlerinden Yunanlar, Himera’nın Kartacalı istilacıları savuşturmasına yardım etmek için birleşti ve ağır silahlı vatandaş askerlerini savaşa gönderdi. Savaştan 300 yıldan fazla bir süre sonra yazan Diodorus, “Daha sonra düşmana büyük bir katliam yapıldı.” dedi.

Ancak MÖ 409’da Kartacalılar geri döndü ve bu sefer Himera’nın yardımına kimse gelmedi. Komşu Syracuse, Kartacalıların denizden gelecek tehditlerini savuşturmak için birliklerini evlerine yakın tuttu. Kartaca’nın kuvvetleri kazandı ve şehri harabeye çevirdi.

(İlgili: DNA Analizine Göre Griffin Savaşçısı Yerel Bir Aristokrattı)

Yeni bir araştırmaya göre, antik yazarlar her iki savaşın da ana hatlarını doğru anlamış görünüyorlar – göze çarpan bir istisna dışında. Uzun vadeli bir araştırma projesinin bir parçası olarak 1990’ların başından bu yana yaklaşık 13.000 kişinin kalıntılarının kazıldığı Himera nekropollerindeki toplu mezarlardan çıkarılan 30 iskeletin DNA, kimyasal ve arkeolojik analizleri, antik Yunanların dışarıdan paralı askerlerden yardım aldığını gösteriyor.

Yeni araştırmaya dahil olmayan Pittsburgh Üniversitesi’nden arkeolog Carrie Sulosky Weaver, sonuçların “akıllara durgunluk verici” olduğunu söylüyor. “Bu tür verilerle bunun gibi eski dönemleri bu kadar anlatabilmemiz şaşırtıcı.”

Çoğu eski Himera’lı ayrı ayrı gömüldü. Ancak arkeologlar, 18 ila 50 yaşları arasında, aksi takdirde olağandışı derecede sağlıklı düzinelerce erkeğin cesetlerini içeren bir avuç toplu mezarın, Kartaca ile yapılan savaşlarla bağlantılı olabileceğinden şüpheleniyorlardı. Göğüs boşluğuna metal bir mızrak ucuyla gömülü bir adam da dahil olmak üzere, mezarlar arasında kılıç ve ok uçları da dahil olmak üzere silahlar bulundu.

İtalya’da bulunan bir MÖ altıncı yüzyıl vazosunda tasvir edilen, hoplitler olarak bilinen ağır silahlı Yunan vatandaşı askerler.

MÖ 480’de gömülen kalıntıların genetik analizi, Himeralıların diğer Yunan kolonilerinden yardım aldığı fikrini doğruladı. Ekip, bu savaşla bağlantılı mezarlara gömülen erkeklerin daha çeşitli genetik geçmişlere sahip olduğunu ve kemiklerinin kimyasal bileşiminin birçoğunun Himera yakınlarında büyümediğini gösterdiğini söylüyor.

Ancak Kartacalılar geri döndüğünde ittifak bir araya gelmedi. Yetmiş yıl sonra, ölmüş savaşçıların hepsinin çok benzer genetik ve izotopik imzaları vardı. Bu da Himeralıların bu ikinci savaşı yardımsız yaptıklarına ve muhtemelen yenilgilerine katkıda bulunduğuna dair tarihsel kayıtları destekliyor.

Kuzey Colorado Üniversitesi’nde biyoarkeolog olan çalışma ortak yazarı Britney Kyle, “Tarihsel kayıtlarda yazılanları doğrulayan biyoarkeolojinin şimdiye kadar gördüğüm en net vakası.” diyor.

Bununla birlikte, ilk savaşla bağlantılı toplu mezarlar bir sürpriz oldu. Araştırmacılar toplu mezarlara gömülen dokuz iskeletin DNA’sını analiz ettiklerinde, erkeklerin köklerinin Orta Asya’da, Kafkas dağlarında, Orta Avrupa’da ve hatta Doğu Baltık’ta, bugün Litvanya’nın yakınında olduğunu buldular.

Kemiklerindeki kimyasal izotoplar, uzaklarda doğduklarını doğruladı ve ikinci veya üçüncü nesil göçmen torunları olma ihtimalini ortadan kaldırdı. Ve hayattayken sağlıkları, köleleştirilmiş olabilecekleri fikrine dışlıyor.

Çalışma yazarları, “Görünüşe göre, Yunanlar bir tutam yardım için para ödemişlerdi.” diyor. Araştırmacılar, MÖ 480’deki zaferden sonra Himera’nın mezarlığına saygılı ama kişisel olmayan mezarlar yapıldığını, bu adamların bilinen Yunan dünyasının uzak köşelerinden gelen paralı askerler olduğunu iddia ediyor. Daha sonra savaşı anlatan Yunan yazarlar, bu konuyu tamamen dışarıda bırakmışlardı.

La Trobe Üniversitesi’nde çalışmaya dahil olmayan bir arkeolog olan Gillian Shepherd, “Yunanlar muhtemelen askeri başarıları için bir grup paralı askerden bahsetmeye pek hevesli değillerdi.” diyor.

Bilim insanları, Yunanların Avrupa’nın doğu kenarlarından mal ticareti yaptığını biliyorlardı. British Columbia Üniversitesi’nde tarihçi Franco De Angelis, “Ancak bir Akdeniz adasında savaşmak için binlerce kilometre yol kateden paralı askerlerin kanıtları oldukça yeni. Bu kadar uzaklardan savaşmak için geldikleri fikri hayrete düşürüyor.” diyor.

Harvard Üniversitesi’nde bir genetikçi olan çalışmanın ortak yazarı David Reich, arkeolojik analizin tek başına bu bilmeceyi ortaya çıkaramayacağını söylüyor. “DNA ve izotop çalışmalarını birleştirmek, tarih ve arkeolojinin bize verebileceğinin ötesinde başka bir veri noktası sağlıyor.”


Science. 3 Ekim 2022.

Makale: Laurie J. Reitsema et al. 2022. The diverse genetic origins of a Classical period Greek army. Proceedings of the National Academy of Sciences.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login