Antik Stres Çarkı Olduğu İddia Edilen Eser Bir Savaş Aletinin Parçasıydı

1930’lu yıllarda, Irak’ta bir tapınağın yakınlarında bulunan eser, antik bir stres çarkı olduğu iddiasıyla internette oldukça konuşulmuştu.

Oriental Institue Müzesi de ilk etapta eseri bir oyuncak olarak tanımlamıştı.

Chicago’daki Oriental İnstitue Müzesi’nde görevli küratör Jean Evans’a göre, geçen hafta viral hale gelen ve 4000 yıllık bir “stres çarkı” olduğu iddia edilen parçanın, gerçekte bambaşka bir işlevi var.

MÖ 2000 ila 1500 yılları arasına tarihlenen ve fotoğrafı Twitter üzerinden paylaşılan eserin, hayvan başlı bir oyuncak olduğu iddia edildi. Sosyal medyada binlerce kez paylaşılan eser, birçok insan tarafından stres çarkının antik bir versiyonu olarak tanımlandı.

Ancak eserin bulunduğu müzenin küratörü olan Jean Evans, parçanın aslında Mezopotamyalılar tarafından yapılan bir stres çarkı değil, savaşta askerler tarafından kullanılan gürz benzeri bir silahın başı olduğunu açıkladı.

Jean Evans, o dönem benzer savaş aletlerinin ‘tanrıların silahı’ olarak değerlendirilmesinin ve eserin Irak, Tell Asmar’daki bir tapınağın yakınlarında bulunmasının, parçanın bir gürz başı olduğu teorisini güçlendirdiğini belirtiyor.

“Peki müze yetkilileri neden ilk etapta bu parçanın bir oyuncak olduğunu düşündü?” sorusuna Evans, “fikirlerimiz zamanla değişebilir” diyerek cevap veriyor. Evans ayrıca arkeologların, eser ilk kez 1932’de yayımlandığında, bunun astrolojik kehanetler esnasında kullanılan bir nesne olduğunu düşündüklerini belirtti.

Bununla birlikte Evans, kazılar sırasında Eski Mezopotamya’ya tarihlenen çıngırak, düdük gibi oyuncakların da ortaya çıkarıldığını belirtiyor.

Gündemi Sürekli Meşgul Eden 5 Asparagas Arkeoloji Haberi

Tarihi Değiştirebilecek 6 Arkeolojik Sahtekarlık


IB Times. 2 Ağustos 2017.

Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login