Antik Roma’da Cenaze Yemekleri Günlük Yemeklerdi

Yapılan çalışma, Roma İmparatorluğu’ndaki insanların cenaze yemeklerinin neredeyse günlük öğünlerle aynı olduğunu gösteriyor.

Vila de Madrid nekropolünden iki yetişkin mezarı.

Bir araştırma ekibi, Roma İmparatorluğu’nda yaşayan bazı insanlar için cenaze yemeklerinin günlük yemeklere çok benzediğini keşfetti. PLOS ONE’da yayınlanan makalelerinde araştırmacılar, antik Roma kenti Barcino’nun (modern Barcelona) dışında bulunan bir nekropol olan Vila de Madrid’deki antik mezarlarda bulunan insan ve hayvan kalıntılarına ilişkin çalışmalarını anlatıyor.

(İlgili: İsrail’deki 12.000 Yıllık Mezarda İhtişamlı Cenaze Töreni Düzenlenmiş)

Roma İmparatorluğu döneminde, fethedilen topraklarda Romalıların kendilerinin benimsediği kurallarla örtüşme eğiliminde olan kurallar getirildi. Cenaze düzenlemelerini yöneten bir dizi kural vardı. Ve bu kurallardan biri, yaş, cinsiyet veya sosyal statüye bakılmaksızın bir hayvanın (veya bir kısmının) kurban edilmesi ve ölen kişiyle birlikte mezara yerleştirilmesini zorunlu kıldı.

Bu yeni çalışmada araştırmacılar, bu kuralın İspanya’nın bir bölgesinde yaşayan insanlar tarafından nasıl yerine getirildiğini incelediler.

Araştırmacılar çalışmalarında, antik nekropolde bulunan 41 kişinin kalıntılarıyla birlikte mezarlarda bulunan 50 hayvanın kalıntılarına baktılar. Araştırmacılar, hayvan kurbanlarının özel bir tür olacağını bulmayı umuyorlardı. Ne de olsa, dünyevi bir alemden öbür dünyaya doğru yola çıkarken ölü kişi tarafından tüketilmesi gerekiyordu.

Ancak buldukları bu değildi. Bunun yerine, mezara konulan etin, kişinin ölmeden önce yiyeceği etle hemen hemen aynı tür ve kalitede olduğunu buldular. Araştırmacılar, ölümlerine kadar geçen yıllarda ne yedikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ölen kişilerin kemiklerini ve dişlerini dikkatlice inceleyerek bu sonuca vardılar.

Daha sonra bulduklarını, mezarda bulunan yemekle ve ölen kişiyle karşılaştırdılar. Zenginlerin fakirlerden daha iyi yemek yeme eğiliminde olduklarını ve bu nedenle mezarlarında daha pahalı et türleri olduğunu buldular. Ancak genel olarak, ölen kişinin diyeti, öbür dünyaya giderken çok fazla değişmemişti.

Arkeologlar ayrıca, hayvan kemiği olmayan mezarlar ve diğer herkesten tamamen farklı diyetlere sahip görünen birkaç istisna kişi buldular.

Araştırmacılar, Vila de Madrid’e defnedilenlerin cenazelerinin nasıl yapıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışmalarına devam etmeyi planlıyorlar.


Phys. 29 Ağustos 2022.

Makale: Salazar-García, D. C., Colominas, L., & Jordana, X. (2022). Food for the soul and food for the body. Studying dietary patterns and funerary meals in the Western Roman Empire: An anthropological and archaeozoological approach. Plos one, 17(8), e0271296.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login