Antik Mısırlı Çocuk, 142 Köpekle Gömülü Halde Bulundu

Arkeologlar, çocukla gömülen 142 köpeğin hepsinin aynı anda öldüğünden şüpheleniyor, ancak kalıntılarında herhangi bir şiddet belirtisi yok.

Çocuğun kafasında keten bir torba vardı. C: CEI RAS

Arkeologlara göre, yüzde 87’si yavru olan gömülü köpeklerin sel sonucu öldüğü düşünülüyor.

Rusya Bilimler Akademisi Mısır Araştırmaları Merkezi’nden arkeologlar, Mısır’da sekiz yaşında bir çocuk ve 142 köpeğin birlikte gömülmüş kalıntılarını ortaya çıkardılar.

Kahire yakınlarında yapılan keşif, MÖ 1. yüzyıl ile MS 1. yüzyıl arasına tarihleniyor. Bu süre zarfında Romalılar Mısır’ı kontrol ediyordu.

(İlgili: Mısır’da 16 Metre Uzunluğunda Papirüs Bulundu)

Eski Mısır’daki köpekler

Yüzde 87’si yavru olan gömülmüş köpeklerin sel sonucu hayatını kaybettiği düşünülüyor. Arkeologlar, bu hayvanların hiçbir şiddet içermeden aynı anda öldüklerini söylüyor. Köpeklerin üzerinde o dönemde rezervuarlarda bulunan mavi kile rastlanması, köpeklerin boğulduğu teorisini destekliyor.

Çok sayıda hayvana tapan eski Mısırlılara rağmen, köpeklerin genellikle kutsal olduğuna inanılmıyordu. Köpekler bu dönemde genellikle evcil hayvan olarak ve emekleri için kullanıldılar. Ancak, bazı köpekler mumyalanmış ve sahipleriyle birlikte gömülmüştü.

Eski Mısırlılar, köpek başlı tanrılar Anubis ve Upuat’ın öbür dünyada ölülerin ruhlarıyla birlikte olduğuna inanıyorlardı. Bazı köpekler, bir cenaze töreninde muska rolü oynamak için kurban edildi.

Bununla benzerlik kurulabilecek tek vaka, Hierakonpolis’teki bir mezarlıkta 12 köpekle birlikte bir çocuk kalıntısının bulunmasıydı.

Çocuğun neden oraya gömüldüğü bilinmiyor. Araştırmacıların teorisi, çocuğun köpeklere bakarken öldüğü ve onlarla birlikte gömüldüğü yönünde.

Eski Mısır’daki çocuklar

Çocuğun ve köpeklerinin kurban edilmiş olması pek olası değil. Eski Mısır’daki çocuklara eğitime erişimleri ile iyi muamele edildi ve bir ticaret öğrenmeleri yasaklandı.

Çocuğun kafasına keten bir torba geçirilmiş halde bulunması gizemi artırıyor. Kafasını keten bir torbayla örten bir ceset bulunan diğer tek vakada, kişi bir okla infaz edilmişti.

American Society of Research Overseas’e göre eski Mısır’da ortalama yaşam süresi erkekler için 22,5 ila 25, kadınlar için 35 ila 37’ydi.


Jerusalem Post. 20 Ocak 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login