Antalya’daki Mevlevihane Müzesi’nde 700 Yıllık Anahtar Bulundu

Antalya’da, Mevlevihane Müzesi’nde yürütülen restorasyon kazılarında 700 yıllık olduğu tahmin edilen metal anahtar bulundu.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, Mevlevihane ve çevresinde devam eden restorasyon ve arkeolojik kazılarda çeşitli bulgulara rastlandığını söyledi.

Daha önceki kazılarda alanda özel bir kanalizasyon sisteminin yanı sıra Selçuklulara ait mezarlık bulunduğunu hatırlatan Karabayram, ayrıca kazılarda bezemeli ve motifli Selçuklu dönemine ait taşlara rastlandığını dile getirdi.

Sürdürülen çalışmalarda Mevlevihane giriş kapısının doğu bölümünde Mevlevihaneye ait olduğu düşünülen metal bir anahtar bulunduğunu vurgulayan Karabayram, 700 yıllık olduğu tahmin edilen anahtarın koruma altına alındığını ifade etti.

Oksitlenmiş halde bulunan anahtarın üzerinde figür ve bezemelerin yer aldığını anlatan Karabayram, Antalya Müzesi’ne teslim edildiğini belirtti.

Antalya Mevlevihane Müzesi’nin oluşturulması için çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini anlatan Karabayram, kazılarda bulunan eserlerin yıl sonunda açılması planlanan müzede sergileneceğini bildirdi.

Karabayram, Vali Münir Karaloğlu’nun da büyük önem verdiği Mevlevihane Müzesi alanında iki yıldır çalışmaların sürdüğünü, yıl sonuna kadar Zincirkıran Mehmet Bey ve Nigar Hatun kümbetlerinin de aralarında bulunduğu kompleksin tümüyle ortaya çıkarılacağını söyledi.

Antalya Mevlevihanesi, Selçuklu döneminde kubbe ve tavan sistemi kullanılarak inşa edildi. Enine dikdörtgen planlı olan mevlevihanenin iç kısmında basamaklı yükseltileri var.

Mevlevihanede altta ve üstte olmak üzere 4 mekan bulunuyor. Mevlevihanenin hemen batısında yeni onarılmış Osmanlı hamamı da yer alıyor.

İsviçre’ye Kaçırılan Herakles Lahdi 6 Eylül’de Türkiye’ye Geliyor

Beşiktaş Metro Kazısında 6000 Yıllık Mezarlar Bulundu

Sagalassos’un İmparator Heykelleri Yurtdışında Büyük İlgi Gördü


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login