Almanya’da 1 Milyon Yıllık Taş Alet Kullanımı İzleri Bulundu

Almanya’da Untermassfeld yakınındaki geç Erken Pleistosen kazılarında elde edilen 1 milyon yıllık hayvan kemiklerinde taş alet kullanımı izlerine rastlandı. 1.07 milyon yıllık zengin bir hayvan kemiği koleksiyonuna sahip olan alanda daha önce Oldowan tipi taş aletler sayesinde insan yerleşimi kanıtlanmıştı.

Araştırmacılar Günter Landeck ve Joan Garcia Garriga, hayvan kemikleri üzerinde kesik izleri dışında, çekiçtaşına bağlı kasıtlı kemik kırılması izleri buldu. Üzerinde izler bulunan bu kemikler, içinde basit Oldowan taş aletlerinin de bulunduğu bir hayvan kemiği örneği grubu içine bulundu.

alm1

Burada daha önce bulunan taş aletler. Görsel: Garcia et al, 2013

Kesik izleri taşıyan kemik topluluğı, eski nehir yatakları ve erozyon tabakalarının incelemesi sırasında bulundu. Kesik ve çekiç gibi hayvanların tüketildiğine dair izler  sıklıkla, bizon gibi büyük sürü hayvanlarının kemikleri  üzerinde keşfedildi. Bu da erken insan yerleşimcilerinin yüksek oranda et ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir.  Bunun nedeni de kışın besleyici bitkilerin tüketilmesindeki değişimler olabilir.

Araştırmacılar ayrıca, insanların, diğer etçiller tüketmeden önce hayvan leşlerine ulaşmasının, bu erken insanların hayatta kalmak için yeterli miktarda et bulmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar Untermassfeld’deki taş aletlerin ve insan müdahelesi yapılmış hayvan kemiklerinin, Orta Avrupa enlemlerinde, yani yaklaşık 50 derece Kuzey enlemi bölgesinde bulunan en erken insan yerleşimi kanıtları olduğunu söylüyor.

Untermassfeld erken insanların Alt Pleistosen dönemde Avrupa’ya geldiğine dair kanıt sağlayan az sayıdaki yerleşimden biri. Elde edilen bulgular, tarih öncesi insan yayılımının nasıl ve ne zaman gerçekleştiği konusunda yeni bir perspektif yaratmaya yardımcı olacak. Bulgular Afrika kökenimize diar dahi bilgiler sunabilir.


Popular Archaeology, 23 Mart 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login