Afrika’da 700 Yıldır Kullanılan Tarım Yöntemi İklim Değişikliğini Hafifletebilir

Batı Afrika’daki köylülerce yaklaşık 700 yıldır uygulanan ve besinsiz yağmur ormanı topraklarını bereketli toprağa çeviren bir tarım yöntemi, iklim değişikliğini hafifletebilir ve Afrika’da tarımı kökten değiştirebilir.

Farklı üniversitelerden antropolog ve toprak bilimcilerden oluşan bir ekibin yaptığı bir araştırma, ilk defa olarak Liberya ve Gana’da bulunan zengin ve bereketli toprakları tespit etti ve analiz etti.

afr2

“Trees for the Future” isimli bir örnek çiftliğin tarlalarındaki Ganalı çiftçiler (F:Wikimedia Commons)

Araştırmacılar, Batı Afrikalıların uyguladığı aşınmış ve besinsiz tropik topraklara, kömür ve yemek artığı ekleme yönteminin, toprağı karbon yönünden zengin verimli topraklara dönüştürebileceğini keşfetti.

Kuzeybatı Liberya’da 150, Gana’da ise 27 alanı inceleyen araştırmacılar, bu oldukça bereketli toprakların, diğer topraklardan yaklaşık %200-300 oranında daha fazla organik karbon barındırdığını ve çok daha yoğun tarımı kaldırabilecek seviyede olduğunu gördü.

Çalışmayı başlatan, Sussex Üniversitesi’nden Profesör James Fairhead “Bu 700 yıllık yöntemi taklit etmenin, Afrika’nın en yoksul bölgelerindeki, açlıktan muzdarip binlerce insanın hayatını değiştirme potansiyeli var. Daha yapılacak çok iş var fakat bu basit ve etkili tarım uygulaması, dünya çapındaki bazı büyük sorunlara cevap olabilir. Örneğin iklim açısından da yapıcı olan ve büyüyen nüfusları doyurabilecek tarım sistemlerinin gelişmesine yardımcı olabilir” diyor.

Kolomb öncesi dönemlerde Amazonlarda yaşayan insanların yarattığı benzer topraklar, yakın zamanda Güney Amerika’da da keşfedildi. Fakat bu toprakların oluşturulması için kullanılan teknikler tabii ki bilinmiyor. Üstüne üstlük, bu insan-kökenli verimli toprakların yaratılmasına yol açan faaliyetler de Avrupalıların işgaliyle büyük oranda bozuldu ve sekteye uğradı.

afr

(F: MickyWiswedel/Shutterstock)

Neyse ki Güney Amerika’daki durumun aksine Batı Afrika’daki araştırmacılar, bu toplumların içinde yaşayıp verimli topraklar yaratılmasına tanık olabildi. Bu da yerel toplumlardaki kadınların kullandığı, verimli topraklar yaratmak için kül, kemik ve diğer organik atıkları toprağa katma tekniğinin öğrenilmesine vesile oldu.

Cornell Üniversitesi’nden Dr Dawit Solomon, “En şaşırtıcı olan hem Afrika’da hem de Amazonlarda, birbirinden zaman ve uzaklık açısından çok uzakta yaşayan bu izole yerel toplumların, günümüz tarım yönetimi uygulamalarının bugüne kadar beceremediği birşeyi başarmış olması” diyor.

“Bu iklim dostu yerel toprak yönetimi uygulamasının keşfi tam vaktinde oldu. Bir yandan Afrika’da iklim değişikliğini hafifletirken, bir yandan da toprak verimliliğini arttıran bu değerli strateji, gıda güvencesini sağlamak için kullanılan dünya çapındaki iklim dostu tarım yönetimi stratejilerinin çok önemli bir parçası olabilir.”

Araştırma Frontiers in Ecology and Environment dergisinde yayınlandı.


Sussex Üniversitesi basın bildirisi

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login