Adıyaman’a Panorama ve Arkeoloji Müzesi Yapılacak

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, kente Panorama ve Arkeoloji Müzesi yapılacağını bildirdi.

Adıyaman'a Panorama ve Arkeoloji Müzesi Yapılacak

Panorama ve Arkeoloji Müzesinin yapımı amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde başlatılan girişimlerin olumlu sonuçlandı.  Yatırım programına alınan müzenin projelendirme çalışmalarının bitiminden sonra 2016 yılı içerisinde inşaat ihalesinin yapılması öngörülmekte.

Ziyaretçilerin her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanan müzenin 26 dönüm alan üzerine inşa edileceğini aktaran Demirtaş, binanın, geleneksel mimariden ziyade modern mimari tarzıyla, uzay üssünü andıran bir yapıyla inşa edileceğini söyledi.

Adıyaman'a Panorama ve Arkeoloji Müzesi Yapılacak

Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi’nde Nemrut Dağı dini ritüelleri 3 boyutlu bir şekilde anlatılacak. Müze Alitaşı Mahallesi’nde yapılacak ve Nemrut Dağı’nın doğu terası 3 boyutlu olarak gösterilecek.

Yapılacak komplekste, Erken Tunç Çağı’ndan Osmanlı Dönemi’nin sonuna kadar olan arkeolojik ve etnografik eserler, toplamda 3 bin metrekareyi bulan bir alanda sergilenecek. Müzenin 2 bin metrekarelik alanında oluşturulacak ‘Panorama’ bölümünde ise dünyanın en yüksek açık hava müzesi olarak da adlandırılan ve 1987 yılında Dünya Miras Listesi’nde yer alan Nemrut Dağı’nın, yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleriyle, metrelerce uzunluktaki kitabelerinin panoramik olarak ziyaretçiye aktarılması sağlanacak.

Adıyaman'a Panorama ve Arkeoloji Müzesi Yapılacak

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login