Danimarka’da Köstebekler Arkeoloji İçin Kazıyor

Danimarka’daki Viborg Müzesi, bir arkeolojik projede köstebek kullanmak için Danimarka Kültür Bakanlığı’na bağlı Danimarka Kültür Ajansı’na başvurdu. Kültür Ajansı bunun ilk başta bir şaka olduğunu düşünse de, gülüşmeler bittikten sonra, Viborg Müzesi’nin köstebek kullanma başvurusunun gerçek olduğunu öğrendiler. Sonra bu fikir oldukça mantıklı ve yaratıcı geldi, ve başvuruyu onaylandı.

Viborg Müzesi, bu izni aldıktan sonra bir tarihi höyükte, köstebeklerin tünel açarken geride bıraktıkları toprak yığınlarını araştırdıkları bir proje başlattı. Kültür Ajansı’ndan Jorgen Frandsen, Politiken Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Tarihi eserlere zarar vermeden inceleme yapılmasına yardım eden yeni yöntemlerin her zaman hayranı olduk” diyor.

Köstebekler, Viborg’un güneyinde, arkeologların toprak altında bir Orta Çağ kalesi olduğunu düşündüğü bir alanda çalışıyor. Arkeologlar kalenin yerini tam olarak bilmiyor.

Köstebek kullanma fikri Viborg Müzesi müfettişi ve arkeolog Jesper Hjermind’a ait. Hjermind, köstebeklerin kazdıkları toprak yığınlarında tuğla, seramik ve diğer küçük buluntuları yeryüzüne çıkarmasından esinlendiğini söyledi. Hjermind “Kalenin kalıntılarına yaklaştıkça, toprak yığınlarında litre başına çok daha fazla buluntu buluyoruz. Basit ama işe yarayan bir yöntem” diyor.

Bu bilgiler bir veritabanına girildiğinde, kalenin kalıntılarının nerede olabileceğine dair bir bakış açısı sunuyor. Hjermind’in verdiği isimle “Köstebekoloji” metodu (moleology), teknik araştırma metodlarıyla aynı sonuçları ortaya koyuyor.

Hjermind “Bu yöntemin en büyük ödülü ise, birçok önemli bilgiye ulaşırken, tarihi höyüklerdeki hiçbir şeyi tahrip etmiyor olmamız” diyor.

Acaba yüzey araştırması ve oldukça pahalı olan uydu ve lazer kullanan metodlar yanında, köstebeklerden yararlanan böyle bir metoda arkeoloji dünyası hazır mı? Arkeolojik alanların bütünlüğüne zarar verdiği düşünülen hayvan delikleri ve tünelleri, mimari yapıları tespit etme aşamasında gerçekten arkeolojiye yardımcı olabilir mi?

Kaynak: The Copenhagen Post

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login