Almanya’da Böcek Yemiş Kertenkele Yemiş Bir Yılan Fosili Bulundu

Almanya’da 48 milyon yıllık, böcek yemiş bir kertenkeleyi yutmuş yılan fosili bulundu.

Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki kullanılmayan bir taş ocağı yakınlarındaki Messel Çukuru’nda, 48 milyon yıllık yılan fosili içinde kertenkele fosili ve onun içinde ise böcek fosili bulundu.

48 milyon yıllık fosil genç bir yılan, kertenkele ve böcekten oluşuyor. Beyaz okla gösterilen noktada yılanın midesindeki kertenkele görülüyor.

48 milyon yıllık fosil genç bir yılan, kertenkele ve böcekten oluşuyor. Beyaz okla gösterilen noktada yılanın midesindeki kertenkele görülüyor.

Böcek-kertenkele-yılan fosilinin bulunduğu zehirli volkanik gölün yılanı öldürüp öldürmediği kesin olarak bilinmiyor. Bu daha çok uçan ve yüzen canlıların başına gelen bir olay olarak kabul ediliyor. Büyük ihtimalle bu yılan, volkanik gölün yakınında ölmüştü ve bir şekilde göle sürüklenmişti. Fakat kertenkeleyi yemesinin üstünden henüz iki gün bile geçmemişti.

Bu buluş, şimdiye kadar keşfedilen, tek seferde birden çok yaratığın diyetini gösteren ikinci fosil olarak kayıtlara geçti. Daha önce yine Almanya’da, balık yutmuş bir amfibiyan, bir köpekbalığı fosilinin midesinde bulunmuştu.

Almanya’nın Senckenber Enstitüsü’nden analizleri yürüten Paleontolog Krister Smith, bu keşfin bir daha hayatı boyunca karşılaşamayacağı bir keşif olduğunu söylüyor. “Bu tamamen hayret verici bir buluş.”

Yılan beyaz renkle, Geiseltaliellus maarius türü kertenkele turuncu renkle, böcek ise mavi renkle gösteriliyor.

Yılan beyaz renkle, Geiseltaliellus maarius türü kertenkele turuncu renkle, böcek ise mavi renkle gösteriliyor.

Smith ve ekip arkadaşları, yeni ortaya çıkmış bu fosili sadece sıradışı bir buluştan daha fazlası olarak görüyor. CT taramaları, yemek içinde yemeğin, boids türü yılan grubunun diyet alışkanlığının milyonlarca yıldır devam ettiğini gösteriyor. Boids türü yılan grubu, Neotropikal boa yılanlarını, Madagaskar boa yılanlarını, Asya ve Afrika kum boa yılanlarını kapsıyor.

Araştırmanın eş yazarlarından ve antik yılan uzmanı Agustín Scanferla, “Boids türü yılan grubunun yiyecek tercihleri yaşına göre değişiyor. Gençken küçük kertenkeleler ve amfibiyanlarla besleniyorlar ama büyüdüklerinde memeliler, kuşlar ve timsahlar gibi daha büyük avlara yöneliyorlar.” diyor.

Araştırmacılar ayrıca, isimlerinin aksine Paleopitonların günümüz pitonları ile hiçbir ilişkisi olmadığını söylüyor.


National Geographic

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login