Arjantin’de Devasa Bir Jurasik Dönem Fosil Yatağı Bulundu

Arjantin’daki Patagonya bölgesinde, Jurasik döneme ait 60.000 kilometre karelik bir fosil yatağının bulunduğu açıklandı. Dünyada başka hiçbir yerde, bu kadar çok miktarda ve bu kadar çok çeşitli Jurasik dönem fosili bulunmuyor.

Güney Arjantin’de 4 yıl önce yapılan keşif, bu hafta Ameghiniana dergisinde yayınlanan makaleyle gün yüzüne çıktı.

Bölgesel Bilimsel Araştırma ve Teknoloji Transferi Merkezi’nden (CRILAR) jeolog Juan Garcia Massini “Dünyadaki başka hiçbir yer aynı miktarda ve çeşitlilikte Jurasik dönem fosili barındırmıyor” dedi.

Fosil yatağını inceleyen ekibi yöneten Garcia Massini, “140 milyon ila 160 milyon yıllık fosiller yüzeyde duruyor çünkü yakın zamanda erozyon yüzünden ortaya çıktılar” diyor.

Massini “Burada çevre, Jurasik Dönem’de gözüktüğü gibi görülebiliyor: kaplıca suları, göller ve akarsular, hatta bitkiler ve ekosistemin diğer parçalarının arazi üstünde nasıl dağıldığı görülüyor” dedi.

Fosil yatağındaki fosiller neredeyse anında, hatta bazı örneklerde bir günden az sürede korundu.

Deseado Massif sıradağlarının yanında bulunan fosil yatağında, mantarları, fotosentez yapan bakterilerin ve solucanların canlıyken nasıl hareket ettikleri görülebiliyor.

Egidio Feruglio Paleontoloji Müzesi’nden Ignacio Escapa araştırmacıların “geniş yelpazede mikro ve makro organizmalar” bulduklarını söyledi.

Araştırmacıların söylediğine göre, alandaki fosiller o kadar iyi korunmuş durumda ki kazılan her bir taş yeni bir keşfin yolunu açabilir.


AFP

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login