5.000 Yıllık İskelette Kuş Gagalarından Başlık Bulundu

Sibirya’da yaklaşık 5.000 yıl önce, kuş gagası ve kafataslarından yapılmış bir başlık giydirilmiş ilginç bir iskelet bulundu.

“Kuşadam” kalıntıları Ust-Tartas arkeolojik sahasındaki bir mezarda bulundu ve Bronz çağa tarihlendi. C: The Siberian Times

Arkeologlar, sıradışı bir giysi ile gömülen Bronz Çağı iskeletini ortaya çıkardı: düzinelerce kuş gagası ve kafatasından yapılmış bir yaka veya başlık.

Sibirya’nın Novosibirsk bölgesindeki Ust-Tartas kazı alanında, yaklaşık 5.000 yıl öncesine ait “kuşadam” adı verilen kalıntılar keşfedildi.

(1000 Yıllık Şaman Kesesinde Halüsinojenler Bulundu)

Novosibirsk Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü’nden Lidia Kobeleva, “Mezardaki insan kafatasının altına 30 ila 50 kuş kafatası ve uzun gagalar konarak, boynu bir yaka gibi örtecek biçimde döşenmiş.” diyor.

Kobeleva, “Gaga ve kafataslarından oluşan yaka, zırh gibi koruyucu bir giysi olabilir veya ayinlerde giyilmiş olabilir.” diyor.

Mezarda bulunan kuş gagaları ve kafatasları, bir şamanın giydiği ritüel bir kostümün parçası olabilir. C: The Siberian Times

Kuşlar henüz tanımlanmamış olsalar da, balıkçıl veya turna gibi büyük kıyı kuşlarıydılar.

Arkeologlar, kafatasları ve gagaların birbirine ya da bir kumaş parçasına nasıl bağlandığını tam olarak bilmiyor; çünkü kemiklere açılmış bir delik tespit edilemedi.

(Sibirya’da 4000 Yıllık Şamanik Çizimler Bulundu)

Ve “kuşadamın” bir eşilikçisi vardı. Arkeologlar yakınlarda iki katmanlı bir mezar keşfettiler. Üst katman, öldüğünde yaklaşık 5-10 yaşlarında olan iki çocuğun iskeletine ev sahipliği yapıyordu. Alt katmanda ve ahşap bir bölmenin altında ise yetişkin bir erkeğin iskeleti vardı.

Adamla birlikte bazı eserler gömülmüştü. Araştırmacıların kafatasının yakınında buldukları bir nesne, yuvarlak göz delikleri olan ve iki bronz yarıküreden yapılmış bir maske türü idi.

İskeletin yakınındaki cilalı taşların ritüelistik olduğu düşünülüyordu. Bu kişinin ve “kuşadamın” Bronz Çağı grubu için ritüeller düzenlediği tahmin ediliyor.

Kobeleva, “Her iki adam da toplumda özel roller üstlenmiş olmalıydı.” diyor.


Live Science. 3 Haziran 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login