4.400 Yıllık Lahitte Firavun Görevlisinin Mumyası Bulundu

Khwuy adındaki yüksek rütbeli memurun mumyalanmış kalıntıları, 4.400 yıl öncesine ait renkli bir mezar içinde keşfedildi.

Khuwy’nin mumyasının bulunduğu mezarın kalıntıları, antik hırsızlar tarafından ağır bir soyguna uğramış. Mezarda bulunan hiyeroglifler, Khuwy’nin firavun Cedkare İsesi’nin mahkemesinde yüksek rütbeye sahip kıdemli bir yönetici olduğunu gösteriyor. C: Mısır Eski Eserler Bakanlığı

Arkeologların Mısır’da Sakkara’nın güneyinde gerçekleştirdiği keşfi, Mısır Eski Eserler Bakanlığı duyurdu.

Mezarın yanında MÖ 2381’den 2353’e kadar hüküm süren firavun Cedkare İsesi için yapılmış bir piramit kompleksi bulunuyor. Mezardaki hiyerogliflerin ve süslemelerin renkleri , 4000 yıldan fazla  süre boyunca inanılmaz derecede iyi korunmuş.

(Antik Mısır Heykellerinin Burunları Neden Kırık?)

Mısırbilimi alanında doktora sonrası seviyesindeki akademisyen Emilie Martinet, mezarın sunu listesindeki hiyerogliflerin ve Khuwy’nin, “Büyük Ev’in khentiu-she’sinin denetmeni”, “Yukarı Mısır Onlusunun Bir Harikası”, “Tek Dostum” gibi unvanlar almasının, onun firavunun mahkemesinde kıdemli bir yönetici olduğunu gösterdiğini söylüyor. Martinet, keşfi yapan ekibin bir parçası olmasa da araştırması antik Mısır yöneticilerinin işlerine odaklanıyor.

Arkeologlar tarafından yaklaşık 4.400 yıl önce yaşamış Khuwy isimli yetkiliye ait bir mezar keşfedildi. Bu fotoğraftaki hiyeroglifler onun “Büyük Ev’in khentiu-she’sinin denetmeni” olduğunu söylüyor. C: Mısır Eski Eserler Bakanlığı.

Piramitlerden ilham alan tasarım

Mezar kompleksinin içerisinde; bir vestibul’a (hol şeklinde bir giriş alanı) açılan bir adet iniş koridoru, vestibul’un güney duvarı üzerinde Khuwy’nin bir sunum masasının önünde oturduğunu gösteren bir çizimin olduğu giriş salonuna açılan bir adet giriş kapısı yer alıyor. Giriş salonunun batı duvarındaki iki giriş ise mezar odasına çıkıyor.

(Birlikte Gömülen 60 Mumya Korkunç Şekilde Ölmüş)

Arkeologlar tarafından mezar odasının içinde antik zamanlarda soyulmuş ve neredeyse yok edilmek üzere olan bir kireçtaşı lahdin kalıntıları bulundu. Khuwy’nin mumyasının kalıntıları da aynı odada bulundu.

Açıklamaya göre mezar kompleksinin dizaynı, Mısır’ın 5. Hanedan Dönemi (MÖ 2465-2323) sırasında piramitlerin altına inşa edilen odalara benziyordu.

Başka keşifler

Mısır Eski Eserler Bakanlığı’ndan arkeolog Mohamed Megahed’in başkanlığındaki ekip ayrıca, Cedkare İsesi’nin yanında yer alan ve Setibhor adlı bir kraliçeye ait olduğu bulunan bir piramidi de inceledi. Piramidin içindeki bir sütunda şöyle yazıyordu:

“Horus ve Set’i gören, hetes kraliyet asasının en büyüğü, övülenlerin en harikası, kralın karısı çok sevgili eşi Setibhor’undur.”

Açıklamada arkeologların bu piramidin varlığını bilmesine rağmen şimdiye dek kraliçe için inşa edildiğini anlamadıkları söyleniyor.

Çek Mısırbilim Enstitüsü’nden yapılan bir bildiriye göre , “Kraliçe Setibhor’un piramit kompleksinin büyüklüğü ve (kralın) karısı olma unvanı,  belki de kocası Cedkare’nin (İsesi) Mısır tahtına çıkmasına yardım etmek için kraliçenin doğrudan müdahalesi olduğunu gösteriyor.”

Ekip firavun Cedkare İsesi’nin piramidi üzerinde bir restorasyon çalışması da başlattı.


Live Science. Owen Jarus. 4 Nisan 2019.

Ankara Üniversitesi SBF Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümlerinden mezun. Kültürel miras ve arkeolojiyle yakından ilgili.

You must be logged in to post a comment Login