4.000 Yıllık Taş Levha, Avrupa’nın En Eski Haritası Çıktı

Araştırmacılar, yeni ortaya çıkarılan bir Bronz Çağı levhasının, Avrupa’daki en eski üç boyutlu harita olabileceğini söylüyor.

Bronz çağa tarihlenen levha, gravür desenleriyle kaplı. C: Denis Gliksman

İlk olarak 1900 yılında ortaya çıkarılan 2 metreye 1,5 metre boyutlarındaki levha, 2014 yılında Fransa’daki bir kalenin mahzeninde tekrar bulundu.

4.000 yıllık taşa kazınmış desenleri inceleyen arkeologlar, çizimlerin Fransa’nın Bretonya bölgesindeki bir alanın haritası olduğuna inandıklarını söylüyorlar.

Eğer bu doğruysa söz konusu taş levha, Avrupa’da bilinen bir bölgenin en eski üç boyutlu haritası olacak.

(Antik Haritalarda Gerçekte Var Olmayan Adalar Görünüyor)

Saint-Bélec Levhası olarak bilinen kaya parçasının, MÖ 1900 ile MÖ 1650 yılları arasında, Erken Bronz Çağı’na ait olduğuna inanılıyor.

İlk olarak 1900 yılında, yerel arkeolog Paul du Chatellier tarafından batı Bretonya’daki Finistère’de, tarih öncesi bir mezarlık alanında yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarıldı.

Taş levha ilk olarak 1900’de keşfedildi.

Daha sonra levha görünüşe göre unutulmuştu ve yüzyıldan fazla bir süre boyunca Fransa’da bir kalenin hendeğinde saklı kalmıştı. Ancak levhayı arayan araştırmacılar 2014 yılında bir mahzende buldular.

Taştaki izleri ve gravürleri inceledikten sonra, araştırmacılar bunun bir harita olabileceğinden şüphelendiler.

Fransız Tarih Öncesi Derneği Bülteni’nde yapılan bir araştırmaya göre, yüzeyinde “çizgilerle birleştirilen ve tekrarlanan motiflerin varlığı”, Finistère’nin bir alanını tasvir ettiğini gösterdi.

Araştırmacılar, girintilerin Odet Nehri vadisinin üç boyutlu bir temsili olduğunu, birkaç çizginin ise bölgenin nehir ağını tasvir ettiğini söylüyor.

Coğrafi konum, levhada temsil edilen bölgenin, nehrin 29 km uzunluğundaki bir alanı etrafında yüzde 80 doğruluk oranına sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Taş üzerindeki işaretlerin Bretonya’nın batısındaki bir bölgeyi tasvir ettiğine inanılıyor. C: Denis Gliksman

Araştırmanın yazarlarından biri olan Bournemouth Üniversitesi’nden Dr Clément Nicolas, “Bu muhtemelen bir bölgenin tespit edilmiş en eski haritası.” diyor.

“Dünyanın dört bir yanında taşların üzerine oyulmuş benzer haritalar var, ancak bunlar genelde yorumlamadan ibaret. Ancak bu, belirli bir ölçekte bir alanı gösterdiği anlaşılan ilk harita.”

Dr Nicolas, haritanın belirli bir alanı işaretlemek için kullanılmış olabileceğini söylüyor: “Muhtemelen, o zamanlar bölgenin küçük bir prens veya kral tarafından sahiplenildiğini beyan etmenin bir yoluydu.”

“Geçmiş toplumların coğrafi bilgilerini hafife alma eğilimindeyiz. Bu levha, bu kartografik bilgiyi vurguladığı için oldukça önemli.”


BBC News. 7 Nisan 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login