Yunan Adası Naxos’ta Neandertal İzleri Bulundu

Yapılan yeni bir araştırmaya göre Yunanistan’ın Nakşa adasında bir zamanlar Neandertallerin yaşadığı keşfedildi. Kanada Enstitüsü’nün Nakşa’nın başkentinin 3 kilometre kuzeybatısında yer alan turistik bir alanda başlattığı kazı çalışmalarında, 260.000 yıl önceye kadar giden erken insan yaşamına dair bir dizi obje bulundu.

2013 yılında yapılan araştırmalarda, yüzeyde bulunan buluntuların çoğunluğunu oyulmuş taşlar oluşturuyor. Bölgede seramik buluntular oldukça nadir ve daha geç dönemlerde görülüyor.

Merkez Arkeoloji Kurulu, araştırmanın devam edebilmesi için, buluntuların tarihlenmesini sağlayacak ve Kiklad adalarının tarihöncesi verilerini değiştirebilecek beş yıllık programı onayladı.

Yakın zamana kadar arkeologlar, adadaki insan aktivitelerinin çok daha geç dönemlerde başladığını düşünüyordu. Adada yaklaşık olarak MÖ. 5.000 yıllarında başladığı düşünülen insan aktivitesinin, 1981 yılındaki keşiflerle birlikte yanlış olduğu anlaşıldı.

Adada başlatılan yeni programın birden çok amacı var. Bunlardan biri, erken insanların Ege havzasından Avrupa’ya ne zaman göç ettiğini açıklığa kavuşturmak için arkeolojik alanı bilimsel tekniklerle tarihlendirmek. Bir diğeri ise taş aletlerin incelenmesi yoluyla Homo sapiensler ve Neandertaller arasındaki ilişki hakkında daha fazla bilgi edinmek.

newsbomb

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login